PL |  EN

Chór Filharmonii Śląskiej

Kierownik artystyczny, dyrygent, chórmistrz – Jarosław Wolanin

Jest jednym z najstarszych chórów filharmonicznych w Polsce. Powstał w 1974 roku z inicjatywy Karola Stryji.

Przez 30 lat zespół prowadził jego twórca, znakomity chórmistrz, prof. Jan Wojtacha. W latach 2004-2009 kierował zespołem Waldemar Sutryk. Obecnie, od sierpnia 2009 roku, czyni to Jarosław Wolanin.

Już w trzecim roku od powstania zespołu chórzyści Jana Wojtachy zostali zaproszeni na prestiżowy festiwal Wratislavia Cantans, na którym wraz z filharmonikami śląskimi wykonali War Requiem Benjamina Brittena. Wizytówką brzmienia i wokalnego kunsztu Chóru Filharmonii Śląskiej stały się kompozycje największych mistrzów wszystkich epok, od polifonii renesansu po muzykę XXI wieku. Do najsłynniejszych dokonań artyści Chóru Filharmonii Śląskiej mogą zaliczyć pierwsze w Polsce prezentacje Snu Geroncjusza Edvarda Elgara oraz Koncertu na chór Alfreda Schnittkego, czy też pierwsze w kontekście liturgicznym wykonanie Missa pro pace Wojciecha Kilara.

Zespół koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce, na Słowacji, w Belgii, Francji, Grecji, Włoszech, Niemczech, Danii, Czechach, Szwajcarii i w Watykanie. Ponawianie zaproszeń na tak cenione festiwale jak Wratislavia Cantans, Festival de La Chaise-Dieu, Warszawska Jesień, Haendelfestspiele w Halle, Arena di Verona, Poznańska Wiosna, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Gliwickie Dni Muzyki Organowej, Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, krakowski Festiwal Muzyki Dawnej, HMG-Festival – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Krakowie, Dni Muzyki Wokalnej im. Adama Didura w Sanoku jest dla śpiewaków chóru powodem do dumy.

W swej długiej historii Chór Filharmonii Śląskiej koncertował z największymi mistrzami batuty, jak m.in.: Karol Stryja, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel, Jan Krenz, Antoni Wit, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Jerzy Swoboda, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Michael Zilm, Massimiliano Caldi, Mykola Diadiura, Peter Tiboris, Paul McCreesh, Daniel Reuss. Zespół współpracuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Repertuar chóru obejmuje kilkaset pozycji z towarzyszeniem orkiestry oraz setki utworów muzyki a cappella. Ta ostatnia zajmuje szczególne ważne miejsce w ostatnich latach działalności zespołu. W programach licznych koncertów a cappella znajduje się szereg utworów polichóralnych oraz prawykonań najnowszej muzyki polskiej.

Chór Filharmonii Śląskiej dokonał wielu nagrań archiwalnych, na płytach utrwalił wszystkie wokalno-instrumentalne dzieła Karola Szymanowskiego i niektóre arcydzieła chóralne Henryka Mikołaja Góreckiego. Płyta z jego Szeroką wodą op. 39 w wykonaniu chóru (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013.

W 2014 roku Chór Filharmonii Śląskiej otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

   SKŁAD CHÓRU:

  Soprany:
  Dorota Dziełak – Szczepan
  Magdalena Gawron- Ronczka
  Edyta Gebauer
  Anita Grzegorzak
  Maria Huptyś - Zielińska
  Mirosława Jasielska
  Sabina Jaszczyk
  Elżbieta Kolorz
  Anna Koścień
  Elżbieta Krusz
  Elżbieta Kudala
  Aniela Leśniczak
  Natalia Łukaszewicz - Charabin
  Małgorzata Muszyńska
  Teresa Sobczyk
  Dominika Sowa
  Zofia Szymańska
  Irena Ziob

  Alty:
  Anna Bilińska
  Katarzyna Brol
  Magdalena Dynowska
  Monika Gandyk
  Aldona Kciuk-Herberg
  Katarzyna Müller-Wantuła
  Barbara Latawiec
  Joanna Noster
  Karina Paszek
  Agata Piękosz - Pierszalik
  Magdalena Pilarczyk
  Martyna Rim
  Barbara Rosłaniec-Kempka
  Agnieszka Janeczko
  Agnieszka Zawierucha
  Monika Żekońska


  Tenory:
  Dawid Bonk
  Karol Bulanda
  Roman Dziwisz
  Piotr Gajos
  Artur Harańczyk
  Dionizy Madoń
  Maciej Madoń
  Piotr Pawłowski
  Adam Seiffert
  Dariusz Szweda
  Wiktor Wyglądacz
  Michał Zawierucha
  Tomasz Dziwisz

  Basy:
  Marek Dynowski
  Janusz Fabisiak
  Michał Góral
  Andrzej Janczak
  Waldemar Kempka
  Adrian Lewandowski
  Ryszard Młyńczak
  Marcin Pollak
  Sławomir Skomorowski
  Michał Schoppa
  Adam Trocha
  Krzysztof Kotoński

  Inspektor:    Wiktor Wyglądacz

  Bibliotekarz: Adam Seiffert

  Akompaniator:   Adam Eibin

   

  Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.