MARCIN WYROSTEK I ŚLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA

TANGO CORAZON

Projekt Tango Corazon powstał w wyniku fascynacji muzyką argentyńską i latynoamerykańską, która zainspirowała muzyków – jakich 7 czerwca gościliśmy w  Filharmonii Śląskiej – do tworzenia tang we własnych aranżacjach: jazzowych, klasycznych, musicalowych i klubowych. Repertuar zespołu oparty jest na tangach Astora Piazzolli i Richarda Galliano a także autorskich kompozycjach Marcina Wyrostka.
Debiutancka płyta zespołu – Magia del Tango, pokryła się złotem już w pierwszym miesiącu sprzedaży, aby finalnie osiągnąć status potrójnej platyny!!!. Album został także nagrodzony na Festivalu Sopot Top Trendy 2010.
Żywiołowe reakcje publiczności zainspirowały muzyków do wydania płyty Live, która jeszcze przed wprowadzeniem do oficjalnej dystrybucji osiągnęła status złotej płyty. W Tango Corazon występują muzycy, którzy dodatkowo nadają występom charakter ethno-folkowy. W Tango Corazon spotykają się: wokalista Marcin Jajkiewicz, akordeonista Marcin Wyrostek, skrzypek Mateusz Adamczyk, gitarzysta Daniel Popiałkiewicz, pianistka Agnieszka Haase-Rendchen, basista Piotr Zaufal i perkusista Krzysztof Nowakowski. U nas muzykować będą wespół ze Śląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Leszka Sojki.
Dla śląskich melomanów, wśród których znalazła się również Premier Elżbieta Bieńkowska, niewątpliwie największym – poza samą muzyką – magnesem projektu Tango Corazon był w nim udział Marcina Wyrostka, wirtuoza akordeonu, instrumentu w naszym regionie z jakże bogatymi tradycjami. Pierwszym akordeonistą w rodzinie jak i nauczycielem Marcina Wyrostka był jego ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Po PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Marcin Wyrostek studiował pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Niespełna 33-letni muzyk jest zwycięzcą drugiego polskiego programu Mam talent. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów i laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajskiej Stredzie (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003.
Zainicjował projekty Tanzo Corazon i Coloriage. Nagrał trzy autorskie płyty, za które otrzymał m.in. potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę Magia del Tango oraz podwójną platynową płytę za najnowszy krążek Coloriage (2012)
Występował na największych, polskich scenach muzycznych m.in. na 50-leciu festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalach: Sopot TOPtrendy, Transatlantyk, Warszawa Singera. Koncertował z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, z Kayah, Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Adamem Sztabą, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

7 czerwca 2014, sobota godz. 18

Marcin Wyrostek w Filharmonii Śląskiej