Z pieśni kościelnych Henryka Mikołaja Góreckiego – po raz pierwszy na Śląsku

Cykl Z pieśni kościelnych skomponowanych 1986 roku opublikowany został dzięki pomocy dzieci kompozytora, Anny i Mikołaja Góreckich, przez londyńskie Boosey&Hawkes Music Publishers Ltd. i krakowskie PWM SA dopiero w tym roku. Opublikowano 20 z 21 pieśni – w rękopisie zapis ostatniej jest urwany. W wydanej partyturze zachowano chronologię powstawania pieśni (między 7 lutego a 30 czerwca 1986 roku), na końcu umieszczając dwie niedatowane.
Dwie pieśni cyklu (Święty, Święty, Święty oraz Twoja cześć, chwała) miały swe prawykonanie w kwietniu 1987 roku podczas warszawskiego Kongresu Eucharystycznego i ukazały się na płytach. Cały cykl po raz pierwszy wykonany został w kościele oo. Franciszkanów w Krakowie 23 czerwca br. przez śpiewaków na co dzień współpracujących z najlepszymi krakowskimi zespołami chóralnymi pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika. Oni też dokonali światowej prapremiery fonograficznej całego cyklu na płycie, wydanej przez DUX (numer katalogowy: DUX 0805).
My serdecznie zapraszamy na pierwsze wykonanie na Śląsku.

12 listopada2013, wtorek godz. 19.00,
Archikatedra p.w. Chrystusa Króla, Katowice
Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
Chór Filharmonii Śląskiej