Z JERZYM SALWAROWSKIM JUBILEUSZOWO

Z naszą orkiestrą był pierwszy nagrał wszystkie poematy symfoniczne Mieczysława Karłowicza (Wifon, Chant du Monde, DUX; nominacja do Fryderyka ‘99). Z WOSPRiTV (dziś: NOSPR), w której był zastępcą kierownika artystycznego (1985-87), był pierwszym wykonawcą wszystkich na estradzie (Poznań, 1985). Wspólny nasz album z muzyką George’a Gershwina stał się Złotą Płytą (1994; 1999 – edycja na CD). Z nami też Jerzy Salwarowski w piątek 17 października obchodził będzie 45-lecie pracy artystycznej. Do jubileuszowego programu wybrał arcydzieła Richarda Wagnera, Roberta Schumanna i Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.
Uwertura do wagnerowskiego Tannhäusera to wspaniały obraz muzyczny, świetnie streszczający akcję dramatu człowieka szukającego ciągłych zmian, miotanego pragnieniami czystej miłości i zmysłowej rozkoszy. Potem wysłuchamy koncertu wiolonczelowego, który – zdaniem wiolonczelisty Stevena Isserlisa – bardziej, niż inny zabiera nas w głębię wewnętrznego życia twórcy. Robert Schumann swego koncertu wiolonczelowego nigdy nie usłyszał. Wiolonczelista, dla którego utwór był pisany, uznał ostatni fragment za zbyt trudny. Dopiero na początku XX wieku Pablo Casals, wielki wiolonczelista hiszpański, przerwał głuchotę na jedno z najwspanialszych dzieł, jakich możemy słuchać; od początku do końca muzyka jest zachwycająca. Nas do tego przekonywać będzie z Jerzym Salwarowskim, znakomity Tomasz Daroch, który z łódzką orkiestra zadebiutował, mając zaledwie 14 lat. Po przerwie – jedno z trzech najpopularniejszych dzieł Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, wymagająca ogromnego skupienia od dyrygenta i orkiestry – Szeherezada, oparte na czterech epizodach z Baśni tysiąca i jednej nocy arcydzieło orkiestracji, którego poszczególne części pięknie splatają solowe partie skrzypiec.
Zapowiada się koncert wielu emocji. Polecamy. Ad multos annos, Maestro!

17 października 2014, piątek godz. 19.00 T, S
Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Jerzego Salwarowskiego