F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

ZE STAREGO KINA - LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE

W sobotę 29 kwietnia zapraszamy w Filharmonii Konesera na muzycznych wspomnień czar – koncert piosenek, które w ubiegłym stuleciu znał każdy… Słuchały ich miliony wielbicielek i wielbicieli Hanki Ordonówny i Eugeniusza Bodo. Wielkie szlagiery lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia, zaaranżowane specjalnie dla Chóru Kameralnego Ad libitum.
Muzycznych wspomnień czar to wokalne oraz wokalno-instrumentalne perełki ożywione wspaniałym, fachowym komentarzem, kostiumami z epoki. Poczujecie się Państwo, jak na wspaniałym spektaklu rewiowym dawnych lat. Na początku tego roku ukazała się płyta z programem tego koncertu, nagrana w studiu koncertowym Polskiego radia.
Przewodnikiem po tamtych klimatach będzie Stanisław Janicki – reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, dziennikarz, krytyk filmowy, historyk kina, popularyzator polskiego kina przedwojennego. Wykładowca historii filmu na wielu uczelniach, m. in. w PWST w Warszawie (1980-82) i na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (od 1982), autor 10 książek o tematyce filmowej. 
Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa (specjalizacja filmowa) Uniwersytetu Warszawskiego (1955). Doktor nauk humanistycznych (doktorat na UAM w Poznaniu w 1998). W latach 1954-59 dziennikarz Żołnierza Wolności, a potem (1959-70) – redaktor Filmu (m.in. pełnił funkcję kierownika działu polskiego). W okresie 1970-74 pracował w redakcji Kina i współpracował z wieloma innymi redakcjami. Był redaktorem naczelnym Kroniki Filmowej Radar w Wytwórni Filmowej Czołówka (1964-66). Największą popularność zdobył jako autor i prowadzący (1967-1999) w Programie 1 TVP cykliczny program W starym kinie, w którym prezentował polskie filmy przedwojenne (najdłużej nadawany program filmowy w TVP) i obecnie – Kalejdoskop Polskiego Filmu w Kino Polska TV  oraz Odeon SJ  (radio RMF Classic).
Stare filmowe szlagiery przedstawi Chór Kameralny Ad li bitum poddyrekcją  Izabelli Zieleckiej-Panek, który  działa od 1999 roku  przy Bazylice NNMP w Pszowie. Składa się w większości ze śpiewaków Reprezentacyjnego Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia w Cieszynie, absolwentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Chórzyści mieszkają w rożnych miejscowościach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów (Cieszyn, Katowice, Bielsko, Racibórz, Wodzisław) i każda próba, koncert jest wyzwaniem organizacyjno-logistycznym. Łączy nich muzykowanie z pasją. W składzie chóru znajduje się kilku dyrygentów prowadzących swoje chóry, orkiestry i big-bandy, trzech doktorantów, wykładowcy akademiccy, muzykoterapeuci, nauczyciele, menadżer kultury, ludzie biznesu oraz studenci.
Ad libitum współpracuje z teatrami muzycznymi, orkiestrami filharmonicznymi, znanymi artystami scen w Polsce i za granicą: Państwową Operą w Koszycach (Słowacja), Teatrem Muzycznym w Gliwicach, Orkiestrą Filharmonii im. L. Janačka w Ostrawie (Czechy), Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej, Filharmonią Rybnicką, Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz z dyrygentami: Paulem McCreeshem, Josem Marią Florencio, Antonim Witem, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Igorem Dohovicem, Mirosławem J. Błaszczykiem.
Zespół koncertował w Czechach, na Słowacji, Litwie, w Rosji, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Tajlandii, Korei Płd., w Hiszpanii i na Gibraltarze. Uczestniczył w kilkudziesięciu festiwalach i konkursach w kraju i za granicą. Dał blisko 300 koncertów, nagrywał programy dla Polskiego Radia, TVP i Telewizji Polsat, działa jako chóralny zespół sesyjny, wydał 7  płyt. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród na krajowych i zagranicznych konkursach chóralnych.
Szefem i dyrygentką chóru jest dr hab. Izabella Zielecka-Panek, prof. nadzwyczajna w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz instruktor rekreacji ruchowej (specjalizacja: jeździectwo), hodowca koni angloarabskich. Z chórami Ad libitum i Harmonia zdobyła około 40 prestiżowych nagród na konkursach, m.in. Festa Musicale Olomouc (Czechy), Svatky pesni Żd’ar (Czechy), Montreux Choral Festival (Szwajcaria), World Choral Festival Grand Prix St. Petersburg (Rosja) i Pattaya (Tajlandia), Busan Choral Festival (Korea Płd.), Międzynarodowy Konkurs O złotą wstęgę Solczy (Litwa) oraz międzynarodowe konkursy chóralne w Międzyzdrojach, Bielsku-Białej, Barczewie, Łodzi, Legnicy, Rybniku. Wielokrotnie nagradzana za interpretację, dobór repertuaru oraz wybitną pracę emisyjną z młodymi głosami. W swym dorobku ma 10 autorskich płyt CD, nagranych Z Harmonią i Ad li bitum. Jest pomysłodawczynią oraz dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie, wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Via Musica – organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto.
 
 
 
29 kwietnia 2017, sobota g. 16.00      [Q]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmonia KoneseraW starym kinie
Stanisław Janicki – słowo
Zespół wokalny Ad Libitum
Izabella Zielecka-Panek  – dyrygentka
Program:
Lata dwudzieste, lata trzydzieste – widowisko poetycko-muzyczne

    

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.