F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

ZAKOŃCZENIE SEZONU ŚLĄSKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
    

INSTYTUCJA KULTURY SAMORZĄDU                       MECENAT
     WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO                    MIASTA KATOWICE
                                         

Niezwykle ciekawie zapowiada się koncert zamykający obecny sezon Śląskiej Orkiestry Kameralnej w sobotę 30 maja o godz. 18, z którą pod batutą Roberta Kabary wystąpi para świetnych wirtuozów skrzypiec z dwóch pokoleń wychowanków prof. Romana Lasockiego a zarazem pedagogiczny duet katowickiej Akademii Muzycznej – prowadzący klasę skrzypiec, prymariusz Kwartetu Ślaskiego Szymon Krzeszowiec i jego asystentka Małgorzata Wasiucionek.
Robert Kabara w programie tego koncertu interesująco zderza klasykę ze współczesnością. Tę reprezentować będzie muzyka Arvo Pärta, o którym nasza komentatorka koncertowych programów pisze m.in.: Wysoce oryginalny styl muzyki estońskiego kompozytora-mistyka urzeka niezwykłym klimatem, żarliwą w swym wyrazie kontemplacyjnością. Sam Arvo Pärt określa swój styl słowem tintinnabuli. W języku łacińskim znaczy ono dzwonek, brzęk. Mieszkający w Berlinie twórca swoją natchnioną muzyką zdobył już szeroki krąg odbiorców.
Z dorobku Steve’a Reicha, często komponującego dla Kronos Quartet, dla którego pisał również patron filharmoników, Henryk Mikołaj Górecki, wybrano do programu napisany dla Kronosu Triple quartet. Steve Reich jako wykonawca od samego początku kariery był pierwszym spoza muzyki pop, który podpisywał kontrakty z wielkimi wytwórniami płytowymi. Jak zauważa Maryla Renat, ten amerykański pionier w kształtowaniu tzw. minimalizmu przechodził bardzo złożoną drogę do swej twórczej tożsamości. Jego zainteresowania krążyły wokół różnych gatunków muzyki, łącznie z jazzem, muzyką ludową, egzotyczną. Studiował filozofię, fascynował się jogą. Ów „kosmopolityzm” w osobowości zaważył na jego poglądach, na charakterze jego muzyki. Kompozytor głosi tezę, że w muzyce nie ma i nie może być żadnych podziałów. Muzyka jest jedna.
Zatem po Reichu i Pärcie posłuchajmy Piotra Czajkowskiego, którego III Kwartet smyczkowy es-moll op. 30 do programu tego koncertu wybrała w naszym plebiscycie sama publiczność.

Muzykę wzbogaci pokaz fotografii postindustrialnej autorstwa Marka Lochera i Marcina Kramarczyka. Oboje dokumentują teraźniejszość widzianą przez pryzmat przeszłości lub jej związek z przeszłością. Fotografia, jak mówi sam autor - Marek Locher -  to dla mnie przyjemność, chęć poznawania ludzi i miejsc oraz możliwość rejestrowania obrazów z życia, których utrwalanie uważam za ważne i istotne.

Szymon Krzeszowiec
ceniony skrzypek, solista i kameralista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Romana Lasockiego oraz Conservatorium van Amsterdam u prof. Hermana Krebbersa. Laureat konkursów skrzypcowych w Poznaniu (im. Zdzisława Jahnkego), Warszawie (im. Tadeusza Wrońskiego) i Brescii (Włochy). Zdobywca pierwszych nagród na konkursach muzyki kameralnej w Kopenhadze i Sondershausen (w trio smyczkowym Aristos).
W ciągu ostatnich 20 lat jako solista występował z najlepszymi polskimi orkiestrami takimi jak NOSPR, Sinfonia Varsovia oraz większością filharmonicznych orkiestr w kraju.
Od 2001 roku prymariusz Kwartetu Śląskiego, z którym regularnie koncertuje na całym świecie.
Współpracuje na stałe z pianistą Wojciechem Świtałą, z którym nagrał komplet sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa dla Sony Classical Poland. Ma w swoim dorobku ponad 30 płyt CD dla takich wytwórni jak EMI Poland, ECM, DUX, dacapo oraz Radio Katowice.

Szymon Krzeszowiec zajmuje się również pedagogiką, prowadząc klasę skrzypiec w macierzystej uczelni. Sprawuje artystyczną pieczę nad Międzynarodową Akademią Sztuki w Zakopanem oraz Międzynarodowym Festiwalem Skrzypcowym w Katowicach.
Od 2004 roku bierze udział w letnim Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Ensemble w Książu.
Jest często zapraszany do jury krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

W 2008 uzyskał stypendium w ramach programu "Młoda Polska" Narodowego Centrum Kultury. Z Kwartetem Śląskim otrzymał m.in. Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego (2005), Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008), oraz Medal Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego (2015).
 

Małgorzata Wasiucionek
skrzypce
rozpoczęła swoją muzyczną edukację w Jeleniej Górze pod kierunkiem mgr Ludmiły Sołowiewicz. W 2014 roku z wyróżnieniem ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie prof. Romana Lasockiego, studiowała również w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Pierre’a Amoyala, a obecnie pracuje jako asystent w klasie prof. Szymona Krzeszowca na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jako solistka koncertowała z wieloma orkiestrami, m.in. z orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Podkarpackiej, Dolnośląskiej, Białostockiej, Zielonogórskiej, Lubelskiej, Świętokrzyskiej, z orkiestrą „Amadeus”, Sinfonia Varsovia, ponadto Neue Lausitzer Philharmonie w Görlitz, Loh-Orchester Sondershausen, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Cottbus, a także z Orkiestrą Miasta Calgary. Występowała również w roli solistki na licznych festiwalach: „Młodzieżowa Akademia Muzyki” w Moskwie, „Sierpień talentów” w Katowicach, „Europejski Festiwal Muzyczny” w Otwocku, Festiwal Smyczkowy im. T. Wrońskiego „Mistrzowie polskiej wiolinistyki” w Zielonej Górze, „Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych” w Katowicach oraz kilkakrotnie na festiwalu „Gwiazdy Promują” w Jeleniej Górze.

Brała udział w licznych warsztatach i festiwalach muzyki kameralnej pracując pod kierunkiem wybitnych artystów: Sadao Harady, Nobuko Imai, Pameli Frank, Gavriela Lipkinda, Szymona Krzeszowca, Matsa Lidströma. Były to m. in.: „International Chamber Music Course and Festival Musica Mundi” w Belgii, IX i X „Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy” w Książu. Na przełomie czerwca i lipca 2014 roku, podczas międzynarodowych kursów „Seiji Ozawa Academy” w Szwajcarii, występowała w Victoria Hall w Genewie oraz w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu grając w kwartecie i orkiestrze pod dyrekcją Seiji Ozawy.

Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej ostatnie osiągnięcia to: IV miejsce na V Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na skrzypce solo, III miejsce na XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza – 2013 w Łodzi (w kwintecie fortepianowym), I miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Zdzisława Szostaka – „Recitativo e berceuse” na IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka- 2010 w Dąbrowie Górniczej, I miejsce i cztery nagrody specjalne na VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” – 2009 w Legnicy.

Jest laureatką VII programu stypendialnego „Młoda Polska”, programu „zDolny Śląsk” oraz innych stypendiów nadawanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci i Bank Société Générale.

W lutym 2015 roku Kapituła Rektorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przyznała jej medal „Magna cum laude”.

 

30 maja 2015, sobota godz. 18.00 T,K
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Zakończenie sezonu artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent
Małgorzata Wasiucionek – skrzypce
Szymon Krzeszowiec – skrzypce
Program:
Arvo Pärt – Tabula Rasa
Steve Reich – Triple quartet
Piotr Czajkowski – III Kwartet smyczkowy es-moll op. 30
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.