W STULECIE ŚMIERCI MAXA REGERA

11 maja tego roku obchodziliśmy 100. rocznicę śmierci Maxa Regera (1873-1816), wybitnego niemieckiego kompozytora i wirtuoza organów. Reger na przełomie XIX i XX wieku stworzył własny, unikalny styl muzyczny, w którym często brzmienia zespołów wzorował na brzmieniu organów, które były mu najbliższym instrumentem. Przez wielu następców uznawany był za geniusza harmonii i wielogłosowości. Nie dziwi zatem pomysł szefa filharmonicznego chóru, Jarosława Wolanina zaprezentowania chóralnej muzyki Maxa Regera w kontekście innych dzieł muzyki niemieckiej, Felixa Mendelssohna czy Johanesa Brahmsa. Filharmonia Śląska im. H. M. Góreckiego podjęła współpracę ze znakomitym zespołem chóralnym KammerChor Saarbrücken, znanym z wielu wspaniałych nagrań fonograficznych, powołanym w 1999 roku przez niemieckiego dyrygenta prof. Georga Grüna, którego zaprosiliśmy do poprowadzenia warsztatów i koncertów.
Pomysł zyskał przychylność samorządowych władz Katowic, zainteresował się nim sosnowiecki Miejski Klub im. J. Kiepury, zatem do kościołów w Katowicach i Sosnowcu zapraszamy w sobotę i niedzielę 10 i 11 września na chóralne dzieła Maxa Regera, Johannesa Brahmsa, Felixa Mendelssohna i Heinricha Kamińskiego.
Przygotowany przez Jarosława Wolanina Chór Filharmonii Śląskiej wystąpi pod batutą prof. Georga Grüna. Przewodnikiem po muzyce tych koncertów będzie Karina Paszek.

10 września 2016, sobota godz. 19.00
Kościół św. Józefa, Katowice Załęże, ul. Gliwicka 76
11 września 2016, niedziela godz. 17.00
Kościół św. Tomasza Apostoła, Sosnowiec