W Bielsku-Białej inaugurujemy XVIII Festiwal imienia naszego Patrona

Program tegorocznego festiwalu w Bielsku-Białej wyznaczyły rocznice urodzin – setna Witolda Lutosławskiego (1913-1994) i osiemdziesiąta Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010) oraz 80. urodziny  Krzysztofa Pendereckiego. Inauguruje go muzyka patrona Festiwalu. Rozpoczniemy ten koncert popularnymi pięcioma pieśniami na chór a capella z roku 1979. Potem z pierwszą wykonawczynią, Carol Wincenc, której utwór kompozytor zadedykował, filharmonicy przedstawią festiwalowym słuchaczom Concerto-Cantatę op. 65 na flet solo i orkiestrę. Ten utwór stał się pierwszą po 23 latach kompozycją Henryka Mikołaja Góreckiego na wielką orkiestrę (po Canticum graduum z 1969 r.).  Zamknie program tego wieczoru skomponowana w 1972 roku na zamówinie Fundacji Kościuszkowskiej i jej dedykowana,  II Symfonia „Kopernikowska”, przez wielu uważana za klucz do całej twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego.

18 października 2013, piątek godz. 18.00
Sala koncertowa BCK, Dom Muzyki, ul. Słowackiego 27 Bielsko-Biała
Inauguracja XVIII Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego
Chór Filharmonii Śląskiej