WIOSNA ŻYCIA - III KONCERT FORTEPIANOWY RACHMANINOWA

Kto był na koncercie 27 lutego 1958 roku, gdy filharmonicy śląscy na uczelnianej estradzie dali koncert, jakiego nigdy wcześniej i nigdy potem nie było – monograficzny koncert studenta – ten był świadkiem muzycznych narodzin największego kompozytora naszych czasów, Henryka Mikołaja Góreckiego. Po raz pierwszy wykonano wtedy aż sześć jego dzieł. Ileż mogą wspominać słuchacze bydgoskiego koncertu grupy młodych włoskich śpiewaków z 1965 roku! Słuchali wszak m.in. najsłynniejszego tenora naszych czasów, 29-letniego Luciano Pavarottiego. A było to jeszcze przed jego Cyganerią w La Scali pod batutą Herberta von Karajana.
Nam takie wspomnienie też mogą być dane. Filharmonicy od zarania współpracują z katowicką Akademią Muzyczną, której najlepsi absolwenci wygrywają swoje dyplomy na naszej estradzie.  Warto do nas zajrzeć w piątek 1 kwietnia, a nuż usłyszymy przyszłą gwiazdę Carnegie Hall czy estrady Berliner Philharmoniker…
W koncertach dyplomantów mamy często szansę wysłuchania utworów mniej znanych, rzadziej grywanych. Kiedy ostatnio mieliśmy okazję posłuchania koncertu na marimbę? 1 kwietnia przynosi ją. Już na wstępie zaciekawia Łukasz Wilga z klasy prof. Wojciecha Świtały, który do dyplomowego koncertu wybrał najobszerniejszy i najtrudniejszy technicznie z czterech koncertów fortepianowych skomponowanych przez Siergieja Rachmaninowa. Wielbicieli gitary ucieszy Marcin Kuźniar (z klasy prof. Aliny Gruszki i dra Marcina Dylli), który zagra arcyprzebój, jakim jest Concierto de Aranjuez Joaquina Rodriga.
Nęci ten koncert także osobą dyrygenta Massimiliana Caldiego, niegdysiejszego zwycięzcy naszego konkursu dyrygentów a potem szefa Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Dał się wtedy poznać jako artysta ciekawy i polskiej muzyki i młodych polskich wykonawców. Tym razem stanie na dyrygenckim podium przed muzykami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej.