F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

WIECZÓR ORGANOWY & V DNI HENRYKA MIKOŁAJA GÓRECKIEGO

12 listopada mija 7. rocznica odejścia Henryka Mikołaja Góreckiego (6 XII 1933 – 12 XI 2010). Imię kompozytora nadano Filharmonii Śląskiej rok po jego śmierci. Wtedy zrodziła się idea Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, które kontynuujemy. Już przyzwyczailiśmy słuchaczy, że przywoływanie jego twórczości w kontekście dorobku innych reprezentantów naszego czasu oraz osiągnięć jego mistrzów, kompozytorów, których twórczość lubił i cenił, odbywa się każdorocznie pomiędzy datami śmierci i narodzin Henryka Mikołaja Góreckiego. Choć tegoroczny listopad w Filharmonii Śląskiej wyznacza jubileuszowy X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga (w programie jego trzeciego etapu znalazł się Refren op. 21 patrona filharmoników), z przygotowania V Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego nie zrezygnowaliśmy, acz będą skromniejsze. Pierwszym z ich koncertów będzie 12 listopada niedzielny Filharmoniczny wieczór organowy Arno Hartmana.
Ten urodzony w Duisburgu (Niemcy), organista i dyrygent studiował na wiedeńskim University of Music and Performing Arts pod kierunkiem M. Radulescu, P. Planyavsky’ego i L. Hagera. Z Vienna Radio Sypmhony Orchestra i Vienna Symphony Orchestra koncertował w Niemczech i w Austrii. Jako solista występuje w całej Europie, USA i w Południowej Afryce. W listopadzie 2001 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadził także kurs mistrzowski na Uniwersytecie Emory w Atlancie. Jako dyrygent koncertował m.in. z Bochum Symphony Orchestra oraz The Göttigen Symphony Orchestra, Wiener Kammerorchester, Ensemble Neue Streicher Wien, Wiener Konzertchor i Concilium Musicum Wien (na oryginalnych instrumentach). Często nagrywa dla radia w Austrii (ORF), we Włoszech (RAI) i Francji (TV 3). Nagrywał płyty z orkiestrą epoki oświecenia (Sony Classical), Concilium Musicum Wien (Ars Mundi), Camerata i Capella Lutherana Wien (Extraplatte). W 1994 roku założył The Capella Lutherana Vienna Choir and Orchestra, z którym cyklicznie występuje „na żywo” w austriackim radio, prezentując Kantaty Bacha. Od 2003 roku jest dyrygentem The Stadtkantorei Bochum. Ponadto jest dyrektorem artystycznym Bochumskiego Festiwalu Organowego i Bochumskiego Festiwalu Bachowskiego.
Na program recitalu Arno Hartmana złożą się arcydzieła Johanna Sebastiana Bacha oraz utwory francuskiego organisty i kompozytora doby baroku Louisa Marchanda, cenionego przez Felixa Mendelssohna i Roberta Schumanna, współzałożyciela konserwatorium w Kopenhadze Nielsa Gade, ogromnie wśród współczesnych kompozytorów cenionego za swą twórczość organową, niegdyś goszczącego w Katowicach Oliviera Messiaena, Feliksa Nowowiejskiego, którego 140. Rocznicę urodzin świętujemy w tym roku oraz Césara Francka, belgijskiego kompozytora i organisty paryskich kosciołów St. Jean-Sainte François i Sainte-Clotilde.

 


12 listopada 2017, niedziela g. 17.00 [T] [O]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmoniczne Wieczory Organowe
V Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Arno Hartmann (Niemcy) – organy
Władysław Szymański – prowadzenie
Program:
Louis Marchand – Grand Dialogue z III księgi Pièces d’orgue
Johann Sebastian Bach – Passacaglia c-moll BWV 582
– Sicilienne BWV 1031 (opr. Louis Vierne)
– Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645
Niels Gade – Tre Tonestykker op. 22
Olivier Messiaen – Apparition de l'Èglise éternelle
Feliks Nowowiejski – Dumka op. 31 nr 1
César Franck – Grande Pièce Symphonique op. 17

 

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.