F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

WIECZÓR ORGANOWY Z MISTRZEM SZYMAŃSKIM

Majowy (niedziela 29 maja, godz. 17) wieczór organowy będzie miał dwoje wykonawców, oczywiście organistę i śpiewaczkę. Obydwoje są mikołowianami. Wraz z doskonale naszym melomanom znanym Władysławem Szymańskim wystąpi sopran Dorota Gibiec-Kurowska.
Informację o Władysławie Szymańskim – twórcy i animatorze Filharmonicznych wieczorów organowych, absolwencie muzykologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz teorii muzyki i gry na organach w klasie Juliana Gembalskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, organiście bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie koncertującym w całej Polsce oraz w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczach, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech, dyrektorze artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki – z wielką przyjemnością uzupełniamy komunikatem: „Uczelniana Komisja Wyborcza informuje, że w wyniku wyborów w dniu 5 maja 2016 r. Rektorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kadencję 2016-2020 został prof. dr hab. Władysław Szymański”. Maestro, gratulujemy.
Dorota Gibiec-Kurowska jest absolwentką cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego – kierunek Edukacja Muzyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Ewy Czermak. Warsztat wokalny doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Teresę Żylis-Gara, Ewę Czermak, Ingrid Kremling. Już w czasie studiów brała udział w licznych koncertach kameralnych i oratoryjno – kantatowych, m.in. w ramach Cieszyńskiej Wiosny Muzycznej, Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans czy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej
i Organowej w Trzebnicy. Koncertuje w kraju i za granicą.
Mikołowscy artyści wystąpią w programie prezentującym szeroko zakres dzieł od Jana Sebastiana Bacha po Feliksa Nowowiejskiego. Przewodnikiem po bogactwie tej muzyki będzie Jego Magnificencja Rektor-Elekt, prof. dr hab. Władysław Szymański.

Dorota Gibiec-Kurowska
sopran
Artystka o niespotykanej skali i pięknej, aksamitnej barwie głosu. Ukończyła studia wokalne na Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Edukację Artystyczną na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich i warsztatach wokalnych prowadzonych m.in. przez Teresę Żylis-Garę, Ewę Czermak, Ingrid Kremling-Domanski. Obecnie pracuje pod kierunkiem Jadwigi Szczypki. Głos śpiewaczki idealnie prezentuje się w partii Królowej Nocy z Czarodziejskiego fletu W.A. Mozarta, jak również w partii Gildy (G. Verdi Rigoletto), Noriny (G. Donizetti Don Pasquale), Julii (Ch. Gounod Romeo i Julia). Sopranistka oprócz repertuaru operowego chętnie śpiewa również program oratoryjno-kantatowy, pieśniarski, a także operetkowy i musicalowy.
Artystka współpracowała z Filharmonią Wrocławską, Operą Wrocławską, a także z wieloma cenionymi zespołami, jak chociażby Gabrieli Consort and Players pod dyr. Paula McCreesh’a, Cantores Minores Wratislavienses pod dyr. Piotra Karpety oraz Harmonologia pod dyr. Jana Tomasza Adamusa. Razem z Agnieszką Bochenek-Osiecką i Iwoną Noszczyk tworzy trio sopranowe Tre Soprani.
Słuchacze mogą podziwiać kunszt śpiewaczki na koncertach w kraju oraz za granicą – we Francji, w Niemczech i w Czechach.

Władysław Szymański
organy
w latach 1975-78 studiował muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie w latach 1978-83 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1985 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1979 roku jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego, a w czerwcu 2015 tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 2008 roku jest dziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis. Jako koncertujący organista występował poza Polską w wiekszości krajów europejskich. W. Szymański jest także kompozytorem, autorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jego kompozycje wykonywane były w znaczących ośrodkach muzycznych: Berlinie, Warszawie, Genevie, Turynie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Valencji, Wiedniu. W maju b.r. został wybrany na rektora Akademii Muzycznej w Katowicach.


29 maja 2016, niedziela godz. 17.00 T / O
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmoniczne wieczory organowe
Władysław Szymański – organy
Dorota Gibiec-Kurowska – sopran
Program
Giovanni Morandi – Gran sonata variata
Johann S. Bach - Bist du bei mir
Johann S. Bach - Aus Liebe z Pasji wg św. Mateusza BWV 244
Georg F. Händel - Rejoice z oratorium Mesjasz
Marco Enrico Bossi – Chant du soir op. 92 nr 1
Felix Mendelssohn - Bartholdy - Jerusalem z oratorium Paulus
George Bizet - Agnus Dei
Sergiusz Rachmaninow - Wokaliza op. 34 nr 14

przerwa

Konstanty Gorski – Fantazja f-moll
Duley Buck – Variations on The Star Spangled Banner op.23
Anton Rubinstein – Melodia
Alexandre Guilmant –Finał z I Sonaty d-moll op.42

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.