F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

UWAGA! ZMIANA PROGRAMU KONCERTU 26.06.2014

Przepraszając za zmianę w programie czwartkowego koncertu 26 czerwca, informujemy, że w miejsce słynnej muzycznej ilustracji dramatu Henryka Ibsena, znajdzie się muzyka Georgesa Bizeta, także wywiedziona z teatru. I ona, jak w przypadku Edvarda Griega stała się sławniejsza od dramatu, który ilustruje.
Twórca Poławiaczy pereł, jeszcze przed skomponowanej Carmen – arcydzieła, którego prapremiera okryła się skandalem i klęską – skomponował muzykę do sztuki Arlezjanka Alfonsa Daudeta. Jej paryska premiera w 1872 roku już po kilku przedstawieniach zeszła z afisza, ale prawykonanie muzyki zebranej przez Georgesa Bizeta w orkiestrową suitę jeszcze tego samego roku stało się największym sukcesem za życia kompozytora. Jej powodzenie trwa do dziś, a znamy ją również z drugiej suity, ułożonej przez przyjaciela kompozytora Ernesta Guirauda.
Zaleca się ta muzyka naturalnością, świetlistością słonecznej Prowansji, w której toczy się akcja sztuki Alfonsa Daudeta, formalną zwartością, klarowną i zarazem pełną fantazji instrumentacją. To w Arlezjance usłyszymy jedno z pierwszych zastosowań saksofonu w muzyce, zwanej poważną. Saksofonowi powierzył Bizet poprowadzenie pełnego smutku melodii w trzecim ogniwie 17-minutowej suity, Andante. Warto sprawdzić, jak to brzmi…


26.06.2014 czwartek godz. 19 A
Sala koncertowa im. Karola Stryji
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Piotr Kiełbiński – dyrygent
Mateusz Walach – dyrygent


Program:
Georges Bizet – I i II suita orkiestrowa Arlezjanka
Modest Musorgski – Obrazki z wystawy

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.