TRIUMFATORKA NA DZIEŃ MATKI

Muzyczna propozycja Filharmonii Śląskiej na Dzień Matki (środa 25 maja) to występ ze Śląską Orkiestrą Kameralną Astrig Siranossian – triumfatorki II Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. K. Pendereckiego w Krakowie (poza pierwszą, zdobyła też dwie nagrody specjalne) i zwyciężczyni w tym samym 2013 roku Basel Duo Competition (wraz z pianistą Andrijem Draganem). Urodzona w Lyonie w 1988 roku, uczyła się i studiowała w tamtejszych konserwatoriach a następnie przeniosła się do Szwajcarii, gdzie program Masters z Ivanem Monighettim w Musikhochschule Basel ukończyła z najwyższym wyróżnieniem. Gra na wiolonczeli Ruggieriego z 1676 roku.
Francuska gwiazda zagra Koncert wiolonczelowy D-dur Josepha Haydna. Kiedy kompozytor przybył na dwór Esterházych, chcąc zjednać sobie utalentowanych muzyków kapeli dworskiej, znudzonych współpracą z aktualnym kapelmistrzem, napisał szereg błyskotliwych koncertów. Koncert D-dur zadedykował Antonowi Kraftowi, można sądzić – wirtuozowi. Utwór nie jest pustym fajerwerkiem, pretekstem jedynie wirtuozowskiego popisu. To rozwijające się słoneczne dzieło o zniewalających melodiach. Jego zecydowana i wytworna część pierwsza przeplatana jest wątkami melodii, z kolei elegijne Adagio w partii solisty jest liryczne i zmysłowe. Odegrane w pełnym tempie, radosne finałowe rondo jest zaś dla solisty nie lada wyzwaniem. Drugim dziełem Josepha Haydna w programie będzie jego ostatnia, 104. Symfonia Londyńska. Swe prawykonanie miała 4 maja 1795 roku podczas koncertu poświęconego wyłącznie twórczości kompozytora, który trzy tygodnie później wybrał ją również na swój wieczór pożegnalny z Londynem. Ostatnia symfonia Josepha Haydna jest jednym z jego najwyższych osiągnięć w tej dziedzinie. Stanowi ona ukoronowanie tradycji klasycznej. Ceni się ją za pewne nowatorstwo, rozmach i ludowy urok, przypominający późniejsze kompozycje Ludwiga van Beethovena.
Przed Haydnem, podarunkowy koncert na Dzień Matki rozpocznie Tamburetta Adama Jarzębskiego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego baroku. Jego śpiewna, spoista formalnie, harmonicznie odpowiadająca najnowszym europejskim kierunkom stylistycznym twórczość instrumentalna dorównuje poziomem muzyce włoskiej.

25 maja 2016, środa godz. 18.00 T

Koncert z okazji Dnia Matki
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent