Symfoniczna w Bielsku, kameralna w Katowicach

W Bielsku-Białej obecni jesteśmy od osiemnastu lat. Nie mogło być inaczej w roku 80. urodzin Patrona także naszego. Program tegorocznego festiwalu w Bielsku-Białej wyznaczyły rocznice urodzin – setna Witolda Lutosławskiego (1913-1994) i osiemdziesiąta Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010) oraz 80. urodziny  Krzysztofa Pendereckiego. Inauguruje go muzyka patrona Festiwalu. Rozpoczniemy ten koncert popularnymi pięcioma pieśniami na chór a capella z roku 1979. Potem z pierwszą wykonawczynią, Carol Wincenc, której utwór kompozytor zadedykował, filharmonicy przedstawią festiwalowym słuchaczom Concerto-Cantatę op. 65 na flet solo i orkiestrę. Ten utwór stał się pierwszą po 23 latach kompozycją Henryka Mikołaja Góreckiego na wielką orkiestrę (po Canticum graduum z 1969 r.).  Zamknie program tego wieczoru skomponowana w 1972 roku na zamówinie Fundacji Kościuszkowskiej i jej dedykowana,  II Symfonia „Kopernikowska”, przez wielu uważana za klucz do całej twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego.
Od swego zarania Filharmonia Śląska z wielkim zapamiętaniem przedstawia muzyką naszego czasu. To była wielka idea Karola Stryji, której wiernym i konsekwentnym realizatorem pozostał jego (i dyrygenta dzisiejszego koncertu) uczeń, Mirosław Jacek Błaszczyk. Dzisiaj – nie byle jaki zamiar: przedstawiamy po raz pierwszy Koncert śląski łodzianina Sławomira Zamuszki, konfrontując dzieło młodego twórcy dziełami (o niektórych da się powiedzieć: przeboje) mistrzów. Sławomir Zamuszko, dziś uważany za jednego z najbardziej obiecujących kompozytorów średniego (rocznik 1973) pokolenia. Cztery lata temu pierwsi zagraliśmy pod batuta Mirosława Jacka Błaszczyka jego Koncert na altówkę (Róża Wilczak-Płaziuk) i orkiestrę symfoniczną oraz Europejczyka w Meksyku na flet (Agata Igras-Sawicka) i orkiestrę smyczkową. Dwa lata temu ukazała się płyta (DUX 0724) filharmoników pod batutą szefa zawierająca utwory Sławomira Zamuszki: Koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową, Divertimento im memoriam W.A.M., Nasha Shkhapa i oba utwory przez nas prawykonane. Teraz proponujemy Koncert śląski na 23 instrumenty smyczkowe, skomponowany w tym roku w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego KolekcjeZamówienia kompozytorskie.
Oczekując na nowy koncert z przymiotnikiem śląski w tytule, wysłuchamy skomponowanego na zamówienie Yehudi Menuhina i przez niego pod batutą kompozytora prawykonanego, Koncertu skrzypcowego Andrzeja Panufnika, Widok na morze katalońskiego kompozytora i dyrygenta, twórcy orkiestry symfonicznej w Barcelonie, Eduarda Toldry, przebój Gustava Holsta na orkiestrę smyczkową – Suitę św. Pawła i skomponowany 65 lat temu  Koncert na orkiestrę smyczkową, który w życiorysie twórczym Grażyny Bacewicz stał się jej opus magnum – IX Symfonią.

18 października 2013, piątek godz. 18.00
Sala koncertowa BCK, Dom Muzyki, ul. Słowackiego 27 Bielsko-Biała
Inauguracja XVIII Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego
Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Carol Wincenc – flet
Iwona Hossa – sopran
Adam Kruszewski – baryton
Jarosław Wolanin – dyrygent, przygotowanie chóru
Henryk Mikołaj Górecki – Szeroka woda na chór a capella op. 39:
A ta nasza Narew
Oj, kiedy na Powiślu
Oj, Janie, Janie
Polne róże rwała
Szeroka woda

Henryk Mikołaj Górecki – Concerto-Cantata op. 65 na flet solo i orkiestrę
Henryk Mikołaj Górecki – II Symfonia „Kopernikowska” op. 31

18 października 2013, piątek godz. 19.00   A
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12 Katowice
Filharmonia w starej Bibliotece – Koncert śląski z dziełami mistrzów
Marta Fox – gość specjalny
Śląska Orkiestra Kameralna
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Marta Magdalena Lelek – skrzypce
Violetta Rotter-Kozera (TVP Katowice) – gospodyni koncertu
Andrzej Panufnik – Koncert skrzypcowy
Eduardo Toldra – Vistas al Mar
Gustav Holst – Suita św. Pawła
Grażyna Bacewicz – Koncert na orkiestrę
Sławomir Zamuszko – Koncert śląski – wykonanie utworu dofinansowane z programu MKiDN Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie

Jan Sebastian Bach z tygodnia na tydzień komponował nowe utwory, które stanowiły muzyczną oprawę kolejnych niedzielnych mszy. Wolfgang Amadeus Mozart nieustannie zajęty był pisaniem utworów, którymi wypełniał swoje koncertowe występy. Dawna publiczność oczekiwała od kompozytorów nowości. My jakbyśmy bali się muzyki naszego czasu. Stąd w filharmonicznych programach – by nie wykonywane były w salach pustawych – przeplatamy je, jak w piątek 18 października, z dziełami słuchaczom już doskonale znanymi. Odważyliśmy się wszakże, by niebawem po raz pierwszy na Śląsku przedstawić dzieło jednego kompozytora. Co to będzie?
a)    IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego
b)    Z pieśni kościelnych Henryka Mikołaja Góreckiego
c)    I Symfonia Mikołaja Góreckiego

Prosimy o przesyłanie odpowiedzi na adres mailowy: promocja@filharmonia-slaska.eu