F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

ŚWIAT MUZYKI FILMOWEJ


Przerwa urlopowa u nas dawno przeszła do historii. Na czas lata nie zamykamy się. Nie będziemy prowadzić działalności tak intensywnie, jak w sezonie, ale kto jeszcze na wakacje nie wyjechał, albo z urlopu już powrócił, znajdzie u nas z pewnością coś dla siebie interesującego. Co słuchaczy czeka? Ciekawi wykonawcy, niezwyczajne propozycje repertuarowe, lżejsza, ale bynajmniej nie schlebiająca tanim gustom muza.
Ot, na przykład – w niedzielę 9 lipca proponujemy Muzykę filmową z małych i dużych ekranów. Grać będzie Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Leszka Sojki. Konferansjerem tego koncertu będzie popularny, śpiewający aktor Tomasz Stockinger. Wystąpi też wielokrotnie nagradzany w konkursach muzycznych, m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Festiwal Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy czy Song Of The Year (USA), kompozytor i pianista jazzowy Stefan Gąsieniec. Tomasz Stockinger i Stefan Gąsieniec w duecie występują od ubiegłego roku.
Stefan Gąsieniec jest autorem muzyki do spektakli teatralnych reżyserowanych m.in. przez Jerzego Bielanasa (Dorotka w krainie Ozz) czy Waldemara Krzystka (Po deszczu). W 2005 roku rozpoczął współpracę z Romanem Kołakowskim, która zaowocowała stworzeniem takich spektakli muzycznych jak: Zło, Księga Gróźb – The Tiger Lillies Project i George & Ira Gershwin oraz materiału muzycznego galowego koncertu VI Dnia Papieskiego, transmitowanego przez TVP1 (2006) i oratorium Carmina Caritatis (2011) oparte na przesłaniu zawartym w czternastu encyklikach świętego Jana Pawła II. Opracował muzycznie i poprowadził koncert Solidarni z Polakami na Białorusi (2006), transmitowany przez TVP Polonia. Na zaproszenie Stanisława Soyki aranżował największe przeboje artysty na orkiestrę smyczkową, którą potem dyrygował podczas koncertu w Filharmonii Narodowej oraz przygotowywał partyturę do Pasji szczecińskiej (2011). Napisał też m.in. tytułową muzykę serialu Na Wspólnej, muzykę do filmu Piotra Złotorowicza Matka Ziemia a w 2015 r. skomponował, zaaranżował i wyprodukował muzykę solowego albumu Krzysztofa Cugowskiego Przebudzenie. Jest też autorem ok. 1500 piosenek dziecięcych. Niektóre z nich mają po kilkanaście milionów odsłon na kanale YouTube. Przed dwoma laty zdobył wyróżnienie na Konkursie Kompozytorskim w USA (za kompozycję Inara Lyn) i IV miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim.


9 lipca 2017, niedziela g. 17.00

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Muzyka filmowa z małych i dużych ekranów
Śląska Orkiestra Kameralna
Leszek Sojka – dyrygent
Tomasz Stockinger – konferansjer
Stefan Gąsieniec – fortepian
Program:
Krzesimir Dębski – Cantabile
Władysław Szpilman – W starym kinie
Fryderyk Chopin – Nokturn cis-moll
Scott Joplin – ragtime Elite Syncopations
Waldemar Kazanecki – temat muzyczny z serialu Dom
Waldemar Kazanecki – walc z filmu Noce i dnie
Scott Joplin – ragtime The easy Winners
George Gershwin – Summertime z opery Porgy and Bess
Włodzimierz Korcz – Lata dwudzieste lata trzydzieste
Mirosław Gąsieniec – tango z filmu Strachy
Mirosław Gąsieniec – taniec hiszpański z filmu Strachy
Wojciech Kilar – walc z filmu Trędowata
Scott Joplin – ragtime The Entertainer

    

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.