SPOD GWIAZDY WIENIAWSKIEGO

Jak zapowiadaliśmy, w sobotę 10 grudnia na estradzie Filharmonii Śląskiej pojawią się laureatki tegorocznego XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Najpierw zdobywczyni VI nagrody, Maria Włoszczowska zagra z symfonikami pod batutą maestra Mirosława Jacka Błaszczyka Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa. Po przerwie usłyszymy zaś II Koncert d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego w interpretacji zdobywczyni jednej z dwóch drugich nagród – Koreanki Bomsori Kim.
Objawione w poznańskim konkursie kompetencje znakomitych skrzypaczek są gwarancją trafionych kreacji. Możemy być pewni, że Maria Włoszczowska zapanuje bez reszty nad wszystkimi nastrojami dzieła Johannesa Brahmsa – wzniosłością, rozmachem i liryzmem dwóch pierwszych części oraz efektownymi fajerwerkami finału. Choć na ostateczny kształt tego utworu wielki wpływ wywarł węgierski skrzypek Józef Joachim, niektórzy uważają, że napisano go „przeciwko skrzypcom”. Sarasatemu nie podobało się „stać bezczynnie podczas adagia, gdy obój rozbrzmiewał swoją najlepszą melodią”. Z czasem jednak utwór zaczął zyskiwać popularność. Jest swoistym testem technicznych, dźwiękowych i interpretacyjnych możliwości solisty, którego partia wtopiona jest organicznie w koncepcję całości utworu na zasadzie partnerskiego współdziałania z orkiestrą. Tu potrzeba wirtuoza.
Po przerwie koreańska skrzypaczka zagra zachwycające melodyką dzieło Henryka Wieniawskiego. Powinna przekonać, że to najznakomitsze dzieło polskiego kompozytora. Jest w nim szlachetna, płynna melodyka, płynąca swobodną pieśnią, kołyszący akompaniament orkiestry, a także rytmy taneczne w szybkim tempie.

10 grudnia 2016, sobota godz. 18.00 [T] [S] [B]
Wieczór wirtuozek skrzypiec
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Maria Włoszczowska i Bomsori Kim (Korea Południowa) – skrzypce – laureatki XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego