F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

SMYCZKI PEŁNE TEMPERAMENTU

Osiemnasto- i dziewiętnastowieczną muzykę wielkich mistrzów na orkiestrę smyczkową proponują Śląska Orkiestra Kameralna i znakomity krakowski skrzypek, często prowadzący orkiestry od pulpitu, Wiesław Kwaśny, w koncercie zaplanowanym na sobotę, 5 kwietnia. To będzie interesujące koncertowe dopełnienie pierwszego z naszych, pełnych różnorodnych atrakcji dni otwartych Jestem filharmaniakiem.
 
To muzyczne spotkanie rozpocznie muzyka genialnego Wolfganga Amadeusa Mozarta. Po jego Adagiu i fudze c-moll KV 546 Kameralna wykona młodzieńczą II Sinfonię D-dur na orkiestrą smyczkową nieziemskiego chłopca – jak nazwał kompozytora grający z nim na fortepianie wielki romantyczny poeta Johan Wolfgang Goethe – Felixa Mendelssohna. W I Sonacie G-dur odkryjemy inne oblicze arcymistrza mistrza Gioacchina Rossiniego, a na finał koncertu wysłuchamy słynną Serenadę C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego. Uważana jest za jego najbardziej pogodny utwór. Sam nazwał ją utworem od serca. Ta serenada zaprzecza stereotypowi Czajkowskiego jako twórcy jedynie fatum i rozpaczy. Soczysta i zarazem lekka i płynna, może jedynie w finale elegijnej części trzeciej przynosi nuty melancholijnego nastroju.
 

  5 kwietnia 2014, sobota godz. 18 A
  Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska 
  Smyczki pełne temperamentu
  Śląska Orkiestra Kameralna 
  Wiesław Kwaśny – skrzypce, prowadzenie
  Program:
  Wolfgang Amadeus Mozart – Adagio i fuga c-moll KV 546
  Felix Mendelssohn-Bartholdy – II Sinfonia D-dur na orkiestrą smyczkową
  Gioacchino Rossini – I Sonata G-dur
  Piotr Czajkowski – Serenada C-dur op. 48
   
  Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.