F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

REWELACJA SEZONU - BACH POD BATUTĄ DANIELA REUSSA

Szczytowe osiągnięcie w dziedzinie chóralistyki i najdoskonalsze dzieło religijne Johanna Sebastiana Bacha – jego Mszę h-moll filharmonicy śląscy proponują melomanom w piątkowym koncercie 31 marca. Rewelacją sezonu będzie w tym koncercie arcykompetentna i mistrzowska batuta Daniela Reussa.
Rocznik 1961, studiował u Barenda Schuurmana w Konserwatorium w Rotterdamie. W 1990 roku został dyrektorem Cappelli Amsterdam, która obecnie jest jednym z najbardziej cenionych zespołów w Holandii. W latach 2008-13 Daniel Reuss był dyrektorem artystycznym Chóru Kameralnego Filharmonii Estońskiej. W 2010 roku został nominowany do Grammy w kategorii najlepsze wykonanie chóralne za płytę Cappelli Amsterdam oraz Chóru Kameralnego i Orkiestry Filharmonii Estońskiej Golgotha Franka Martina. Oba chóry pracowały też razem w nagraniu Stabat Mater i Sept Répons de Ténèbres Francisa Poulenca, wydanym na płycie w 2014 roku przez Harmonia Mundi.
Od 2003 do 2006 roku Daniel Reuss był głównym dyrygentem RIAS Kammerchor w Berlinie, z którym nagrał szereg udanych płyt. Płyta z dziełami Martina i Messiaena (wydana przez Harmonia Mundi) zdobyła Diapason d'or (2004) oraz Preis der Deutschen Schallplattenkritik. Tę drugą nagrodę za rok 2015 zdobył też CD Warum Cappelli Amsterdam z chóralnymi dziełami J. Brahmsa. Oprócz działalności na polu dyrygentury Daniel Reuss działa aktywnie jako wykładowca dyrygentury chóralnej. W latach 1994-2000 prowadził własną klasę w Konserwatorium im. Sweelincka w Amsterdamie. Regularnie bierze udział w kursach i klasach mistrzowskich poza granicami Holandii. W 2006 roku, na zaproszenie Pierre’a Bouleza, Daniel Reuss wykładał i dyrygował podczas Lucerne Festival Academy. Rok później Agrypiną Händla zadebiutował w English National Opera. W 2008 roku dyrygował w brukselskim La Monnaie Dydonę i Eneasza Purcella w reżyserii Sashy Waltza.
Artysta jest zapraszany do prowadzenia zespołów kameralnych i orkiestr w całej Europie. Wśród nich można wymienić Akademie für Alte Musik Berlin, musikFabrik, Scharoun Ensemble i Radio Chamber Philharmonic. Wystąpił w Warszawie, w 2010 roku podczas festiwalu Chopin i jego Europa. W 2015 roku Daniel Reuss został kierownikiem Ensemble Vocal Lausanne.
W Katowicach poprowadzi wykonanie katolickiej mszy protestanckiego kantora, dzieło, które powstawało długo i za życia Johanna Sebastiana Bacha w całości nie było zaprezentowane. Wykonania najdoskonalszego przykładu religijnej muzyki lipskiego kantora i dzisiaj nie należą do częstych. Podjąć się ich mogą jedynie zespoły dysponujące wysoko kwalifikowanymi chórami.
Wielka msza h-moll przekracza ramy obrzędu, jest dziełem autonomicznym. Wychodząc od tekstu liturgicznego, Bach odszedł od niego daleko w sferę własnych uniesień religijnych i chyba jeszcze bardziej w sferę samej muzyki.31 marca 2017, piątek godz. 19.00 [T] [S] [B] [W]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Rewelacja sezonu – Bach pod batutą Daniela Reussa
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Daniel Reuss – dyrygent
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran
Urszula Kryger – mezzosopran
Ewa Marciniec – alt
Tomasz Zagórski – tenor
Józef Frakstein – bas
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Johann Sebastian Bach – Wielka Msza h-moll BWV 232

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.