F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

PSTRĄG ZAMIAST ŚLEDZIA

 Tym razem Kwintet Śląskich Kameralistów zaprosił do współpracy znanego i cenionego niemieckiego pianistę, pedagoga oraz wybitnego kameralistę Christopha Soldana. Wspólnie wykonają perełkę muzyki kameralnej - Kwintet fortepianowy A-dur “Pstrąg” op. 114 Franza Schuberta. Nieczęsto w Polsce wykonuje się ten absolutny przebój światowej kameralistyki. Nasi muzycy mają go od dawna w swoim repertuarze, a teraz postanowili podzielić się swoimi umiejętnościami z katowicką publicznością. Z pewnością będzie to wielka muzyczna uczta jak na Ostatki przystało. Po przerwie Śląscy Kameraliści zaproszą do wysłuchania tak lubianego przez Państwa klasycznego rocka w oryginalnych i niepowtarzalnych aranżacjach prymariusza zespołu Darka Zbocha. Nie zabraknie niespodzianek, bo niektóre z utworów będzie można usłyszeć po raz pierwszy. Dodatkowo muzycy zafundują Państwu dawkę karnawałowego powiewu z Wiednia. Szykuje się szampańska zabawa ! Serdecznie zapraszamy ! Nie może Was zabraknąć.

Christoph Soldan - wybitny niemiecki pianista, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Hamburgu. Swój warsztat wykonawczy doskonalił u Elizy Hansen, Justusa Frantza i Christopha Eschenbacha. Koncertuje na scenach całego świata od Filharmonii Berlińskiej przez Japonię aż po Meksyk. Latem 1989 roku wziął udział w tournée koncertowym u boku Leonarda Bernsteina. Poza solistyczną działalnością koncertową, występami z towarzyszeniem orkiestr oraz licznymi nagraniami dla czołowych europejskich stacji radiowych i telewizyjnych Christoph Soldan wraz z małżonką Stefanie Goes tancerką i choreografem prowadzą własną scenę teatralną, na której organizują liczne projekty muzyczno - baletowe cieszące się dużym uznaniem publiczności. 

Kwintet Śląskich Kameralistów - powstał przed ponad 20 laty jako kwartet smyczkowy i przez pierwsze lata swej działalności wykonywał repertuar operetkowy, współpracując ze śpiewakami i artystami baletu. Po jakimś czasie skład został powiększony o kontrabas. Po zmianach personalnych rozpoczęła się nowa era w jego działalności. Pierwsze dwie płyty „ba… ROCKOWO” i „Mecyje” są w całości wypełnione utworami zaaranżowanymi przez koncertmistrza - Dariusza Zbocha. Przebojami muzyki rozrywkowej lat 60 i 70 ubiegłego stulecia w kompletnie nowym, „klasycznym” ujęciu i rozmaitymi utworami z kręgu szeroko pojętej muzyki żydowskiej w drugim przypadku. Inspiracją do nagrania trzeciej płyty z kwintetami smyczkowymi Krzysztofa Pendereckiego i Antonina Dworzaka było przywiązanie muzyków zespołu do czystej postaci muzyki kameralnej, którą większość z nich na co dzień wykonuje grając w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej. Zespół występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą obok takich gwiazd jak Jordi Savall, Borodin Quartet czy Kwintet smyczkowy Filharmoników Berlińskich. Jako „Schlesische Kammersolisten” Kwintet regularnie współpracuje z niemieckim pianistą Christophem Soldanem.

www.kwintetslaskichkameralistow.pl
 

 

  


26 lutego 2017, niedziela g.17.00 i 19.30
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Pstrąg zamiast śledzia - ba ... rockowe ostatki
Kwintet Śląskich Kameralistów w składzie:
Dariusz Zboch – I skrzypce
Jakub Łysik – II skrzypce
Jarosław Marzec – altówka
Katarzyna Biedrowska – wiolonczela
Krzysztof Korzeń – kontrabas
Christian Soldan - fortepian
Programe:
F. Schubert - Kwintet fortepianowy A-dur „Pstrąg” op. 114
Runaway - Del Shannon
Urszula Rzeczkowska - “Cała sala śpiewa z nami” z rep. J. Połomskiego
Elvis Presley - Love me tender
Deep Purple - potpourri
Seweryn Krajewski - “Uciekaj moje serce”
Bee Gees - How deep is your love
J. Strauss - Walc “Nad pięknym modrym Dunajem”
The Beatles - Yesterday
Jerry Bock - If I were a Richman
Led Zeppelin - Stairway to Heaven
Queen - Bohemian Rhapsody
trad. melodia żydowska - Hava Nagila

SPONSOREM KONCERTU JEST

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.