F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

PRZED WIELKIM KONKURSEM - MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE

Przed listopadowym, jubileuszowym X Międzynarodowym Konkursem Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga przypomnieliśmy już w marcu Eugene’a Tzigane’a – triumfatora ósmego naszego turnieju z 2007 roku. W kolejnym koncercie z cyklu Przed wielkim konkursem, w piątek 7 kwietnia proponujemy mistrzowskie interpretacje jednego z jurorów tegorocznego konkursu, Mykoly Diadiury, obecny szef i dyrygent Narodowej Opery Ukrainy i dyrygent Orkiestry Symfonicznej Narodowej Filharmonii Ukrainy, o którym prof. Roman Kofman powiedział: jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów Ukrainy, który łączy niezwykły talent z muzyczną dojrzałością.
Kunszt Mykoly Diadiury poznamy w dwóch dziełach – Koncercie wiolonczelowym Edwarda Elgara (partię solową zagra Tomasz Daroch) i IX Symfonii e-moll Z Nowego Świata op. 95 Antonína Dvořáka. Poza Koncertem wiolonczelowym Edwarda Elgara istnieje niewiele – jeśli w ogóle – kompozycji w repertuarze na wiolonczelę, które tak mocno identyfikują się z tym instrumentem. To spore wyzwanie, zarówno dla wiolonczelisty, jak i dyrygenta. Jest nim także Symfonia Z Nowego Świata czeskiego kompozytora, wszak znaną jest z grubo ponad setki płytowych nagrań. Na początku ostatniej dekady XIX wieku Antonín Dvořák był drugim po Brahmsie najbardziej podziwianym kompozytorem cesarstwa Austro-Węgier, a dwa pobyty w Stanach Zjednoczonych pomogły mu stać się jedna z największych gwiazd muzyki romantycznej. Przykroiwszy styl do wymagań amerykańskich słuchaczy, zadbał o prostsze zamysły utworów, większa dynamikę, uwydatniony rytm i czarujące melodie. Te wszystkie elementy znalazły się w skomponowanej w Ameryce IX Symfonii, która od pierwszego wykonania stała się przebojem.
Mykola Diadiura ukończył Kijowskie Konserwatorium Muzyczne im. Piotra Czajkowskiego w 1987 roku pod kierunkiem prof. Romana Kofmana. W roku 1990 został zaproszony przez jednego z najbardziej znanych na świecie dyrygentów Seiji Ozawę na kursy dyrygenckie w Boston Symphony Orchestra (USA), gdzie uczestniczył także w zajęciach prowadzonych przez Leonarda Bernsteina i André Previna. Jest laureatem Min-On Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Japonii, zdobywcą nagrody specjalnej Stowarzyszenia Japońskich Dyrygentów (Tokio Special Prize 1987) oraz Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Jánosa Ferencsika (Budapeszt 1988).
W latach 1986-1988 pracował jako szef dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Omsku (Rosja). W 1988 roku został dyrygentem w Operze Narodowej Ukrainy. Od 1989 do 1996 roku był głównym dyrygentem orkiestr w Seulu i Gwangju (Korea Południowa). Współpracował także z National Opera Company of South Korea. W 1996 roku wrócił na Ukrainę i został głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Ukraińskiej Filharmonii Narodowej w Kijowie. W latach 2010-2013 Mykoła Diadiura był dyrektorem artystycznym i dyrygentem Filharmonii Szczecińskiej (Polska). Obecnie jest stałym gościnnym dyrygentem L’Orchestre Pasdeloup (Paryż, Francja).
Współpracował z orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, Rosji, we Włoszech, Korei Południowej i Japonii jako stały dyrygent gościnny. Koncertował w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce i Turcji. Brał udział w międzynarodowych festiwalach, na Ukrainie, jak Kijowski Festiwal Muzyczny, Muzyczne Premiery Sezonu, Wołodymyr Kraynev zaprasza, Wirtuozi we Lwowie, i zagranicznych, między innymi Festiwal Muzyki Klasycznej Méli-MéloMane, Sainte-Maxime fête de la musique, La Chaise-Dieu, La Côte Saint-André H. Berlioz Festival i Festiwal de Musique Sacrée de Marseille ( Francja), Bleckede Musikfestival (Niemcy), Wratislavia Cantans (Polska), Dni Kultury Ukraińskiej w Szwajcarii (Berno), Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie (Polska).
7 kwietnia 2017, piątek godz. 19.00 [T] [S] [B]

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Przed wielkim konkursem – Mistrzowskie interpretacje
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mykola Diadiura – dyrygent
Tomasz Daroch – wiolonczela
Program:
Edward Elgar – Koncert wiolonczelowy e-moll op.85
Antonín Dvořák – IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata op. 95


 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.