F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

PRZED WIELKIM KONKURSEM - MAESTRO DOMARKAS

Pierwsza batuta Litwy

W kolejnym z koncertów Przed wielkim konkursem, zwycięzcy VIII konkursu z 2007 roku Eugene’m Tziganie i tegorocznym jurorze z Ukrainy Mykoli Diadiurze, w piątek 19 maja filharmonicy śląscy wystąpią pod dyrekcją pierwszej batuty Litwy, jurora pięciu poprzednich (1991-2012) i konkursu tegorocznego, Juozasa Domarkasa.
Poprowadzi filharmoników w Koncercie skrzypcowym Piotra Czajkowskiego i V Symfonii Ludwiga van Beethovena. Ta symfonia „jest najsłynniejszą i najbardziej wpływową symfonią, jaka kiedykolwiek powstała. Jej wyjątkowa siła bierze się z niezwykle zwartego i jednorodnego materiału, przejmujących rytmów i progresji nastrojów, od tragedii do ekstatycznego triumfu. (…) W zbiorowej świadomości Zachodu stanowi rodzaj inicjującego wielkiego wybuchu” (David Breckbill). Jak zauważył E.T.A. Hoffman, „poczęte przez geniusza dzieło silnie wyraża romantyczną naturę muzyki”. Tę symfonię w programie poprzedzi Koncert skrzypcowy Piotra Czajkowskiego, jeden z najpopularniejszych, pod względem częstotliwości wykonań stojący tuż za skrzypcowymi koncertami L. van Beethovena i J. Brahmsa. Partię solową wykona Albrecht Menzel (rocznik 1992), zdobywca I nagrody i Grand Prix ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, który m.in. grał już z Anne-Sophie Mutter w Filharmonii Berlińskiej i Philharmonie Luxembourg. Gra na skrzypcach Antonia Stradivariego (1709), wypożyczonych z Niemieckiej Fundacji Muzycznej w Hamburgu.
Wielki przyjaciel filharmoników śląskich, Juozas Domarkas ukończył Konserwatorium w Petersburgu (1965) w klasie dyrygentury prof. Ilii Musina. Doskonalił też umiejętności u słynnego francuskiego dyrygenta Igora Markevitcha (1963). Od 11 września 1964 przez 51 lat prowadził Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną (LNSO). Po nim orkiestrę LNSO w pażdzierniku 2015 r. przejął jego uczeń, Modestas Pitrenas, zdobywca I nagrody i złotego medalu VII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (2003). Po półwiecznym prowadzeniu przez maestro Domarkasa LNSO jest zespołem o doskonałej jakości dźwięku i wyjątkowej interpretacji. Maestro jest też znanym i cenionym propagatorem kultury muzycznej swojego kraju w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. W roku 2006 prezydent R.P. Lech Kaczyński udekorował artystę „za wkład w rozwój kontaktów kulturalnych między Polską a Litwą” Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2014 z okazji 50-lecia kierownictwa Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Juozas Domarkas uhonorowany został Orderem Wielkiego Krzyża „Za zasługi dla Republiki Litewskiej”.

 19 maja 2017, piątek godz. 19.00 [T] [S] [B] [W]

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Maestro Domarkas – pierwsza batuta Litwy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Juozas Domarkas – dyrygent
Albrecht Menzel – skrzypce
Program:
Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.