F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

PO PIERWSZEJ KONFERENCJI PRASOWEJ - PRZED WIELKIM KONKURSEM

 Eugene Tzigane: To konkurs najtrudniejszy

W atmosferze spotkania przyjaciół przebiegła 1 marca w Filharmonii Śląskiej pierwsza konferencja prasowa, zapowiadająca listopadowy X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Jej specjalnym gościem był triumfator ósmego katowickiego konkursu sprzed dziesięciu lat, amerykański dyrygent piątkowego koncertu filharmoników – Eugene Tzigane.
Dr Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego, podkreślił jubileuszowy charakter konkursu – najbardziej prestiżowego wydarzenia muzycznego w naszym regionie, realizowanego przez instytucję kultury, której organizatorem jest samorząd województwa śląskiego. Edyta Sytniewska, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice, przypomniała, że chociaż Filharmonia nie jest instytucją miejską, w Katowicach odbywa się konkurs o wielkiej randze światowej, dlatego miasto włącza się w imprezę również finansowo, przeznaczając 100 tysięcy złotych na dofinansowanie działań promocyjnych konkursu oraz fundując tradycyjnie trzecią – Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w wysokości 15 tysięcy euro. Informację o założeniach organizacyjnych i harmonogramie konkursu odbywającego się pod honorowym patronatem prezydenta RP, Andrzeja Dudy, przedstawiła dyrektor konkursu Agnieszka Młynarczyk, deklarując m.in.: „Chcemy szerzej niż dotychczas dotrzeć z informacją o konkursie, by ludzie, którzy na co dzień niekoniecznie są zainteresowani muzyką klasyczną, otworzyli się na ten gatunek i chcieli wejść w świat wielkich emocji, porywającej muzyki”. O planowanych imprezach towarzyszących konkursowi, m.in. o otwieranym 3 marca, koncertem Eugene’a Tzigane’a, cyklu Przed wielkim konkursem mówiła Regina Gowarzewska, kierownik Biura Koncertowego Filharmonii Śląskiej. Otwarto już konkursową listę zgłoszeń, spośród których w maju wybranych zostanie 50 uczestników konkursu. Dr Adam Wagner, koordynator artystyczno-programowy FŚl, koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej i członek komisji weryfikacyjnej, mówił podczas konferencji o dużym ciężarze odpowiedzialności członków tej komisji, bowiem to oni decydują, którzy muzycy dostaną szansę uczestnictwa w konkursie. To ważne, skoro maestro Eugene Tzigane zauważył: Katowicki konkurs był początkiem mojej kariery. Tak naprawdę był to początek mojego życia jako artysty, ponieważ tutaj dostałem szansę, by stać się profesjonalnym dyrygentem i móc zacząć współpracować z profesjonalnymi orkiestrami. Wcześniej dyrygowałem orkiestrami, których muzykami byli moi koledzy. Po Katowicach dostałem możliwość pracy z kilkunastoma profesjonalnymi zespołami na całym świecie. Te koncertowe zaproszenia laureatów to walor naszego konkursu, o którym Eugene Tzigane mówił: To jeden z najtrudniejszych konkursów dla dyrygentów na całym świecie ze względu na ogromną liczbę utworów, które trzeba poznać i przygotować, których trzeba się nauczyć. To wielkie wyzwanie, dzięki któremu poznałem też prawdziwe bogactwo muzyki polskiej. Wiele jej utworów włączałem potem do programów moich koncertów na całym świecie.
Dziennikarzy interesowały nie tylko kwestie artystyczne i organizacyjne samego konkursu. Zwrócono m.in. uwagę na problem braku miejsc parkingowych w pobliżu Filharmonii.

X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w Katowicach od 17 do 26 listopada 2017 roku.
27 listopada koncert jego laureatów powtórzony zostanie w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Dyrektorem artystycznym X MKD jest prof. Mirosław Jacek Błaszczyk.
Jurorami X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga będą:
Mirosław Jacek Błaszczyk (Polska)
Tomasz Bugaj (Polska)
Mykoła Diadiura (Ukraina)
Juozas Domarkas (Litwa)
Piotr Gajewski (USA)
Eugeniusz Knapik (Polska)
Charles Olivieri-Munroe (Kanada)
Jorma Panula (Finlandia)
Marek Pijarowski (Polska)
Ken Takaseki (Japonia)
Michael Zilm (Niemcy)

Cykl koncertów Przed wielkim konkursem obejmuje występy filharmoników śląskich pod batutami: triumfatora konkursu w 2007 roku Eugene’a Tzigane’a (3 marca 2017; w programie: P. Czajkowski, A. Borodin i G. Mahler) oraz jurorów tegorocznego konkursu Mykoły Diadiury (7 kwietnia 2017; E. Elgar i A. Dvořák) i Juozasa Domarskasa (19 maja 2017; P. Czajkowski, L. van Beethoven. Wokół konkursu kontynuowane one będą i w przyszłym sezonie koncertami tegorocznych laureatów oraz współtriumfatora konkursu z 2003 roku Modestasa Pitrenasa (wychowanka i następcy Juozasa Domarkasa – 20 kwietnia 2018).


Relacja z konferencji 

 

Relacje z prasy i telewizji poniżej:

Dziennik Zachodni 

Aktualności  TVP 3 Katowice

SILESION


      

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.