PL |  EN

GRAMY PIERWSI W PIĄTEK I NIEDZIELĘ

 Zagraliśmy Czwartą

Po Londynie, Los Angeles i Amsterdamie, w Łodzi 15 lutego zamykaliśmy cykl światowych premier IV Symfonii Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego, którą 27 lutego i 1 marca 2015 roku przedstawiliśmy w domu. Za nami zatem już trzy pierwsze polskie wykonania utworu, który w styczniu także trzykrotnie zagrała też Los Angeles Philharmonic pod batutą Andrzeja Borejki. Gotowi jesteśmy do wydania płyty z nowym utworem naszego Patrona, ale tu pierwszeństwo zagwarantowane ma wytwórnia Elektra Nonesuch, od nagrania której rozpoczęła się fenomenalna kariera trzeciej – Symfonii pieśni żałosnych katowickiego kompozytora. Niebotyczny sukces tamtej sprawił, że Czwarta stała się jednym z najniecierpliwiej oczekiwanych utworów muzyki poważnej. W kolejce do jej wykonania ustawiło się już ponad 30 orkiestr. W Polsce byliśmy pierwsi.
Koncerty w Łodzi i Katowicach przyciągnęły rzesze słuchaczy, muzykologów, krytyków, dyrygentów, muzyków z całego kraju. Na koncercie w Łodzi obecna była minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, tamtejsze władze wojewódzkie i samorządowe. Jedną z najbardziej poruszonych nowym utworem okazała się znakomita aktorka Maja Komorowska. Była wśród nas także w Katowicach. Przyjechał również łódzki muzykolog i animator kultury, twórca Tansman Festival 2015, którego nadzwyczajnym wydarzeniem było polskie prawykonanie, inicjator IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego – Andrzej Wendland. Czwartej w Katowicach wysłuchali też m.in. prezes Zarządu i dyrektor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Adam Radzikowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowski. Gorąco witano panią Jadwigę Górecką, na niedzielnym koncercie obecną wespół z rodziną.
Przed koncertem wręczono nagrody laureatom naszego literackiego konkursu Zasłuchani.pl. Decyzją jury pod przewodnictwem prof. zw. dr. hab. Jana Malickiego, dyrektora Biblioteki Śląskiej I nagrodę otrzymała Julia Lauer, II – Alicja Giecewicz, a III – Krzysztof Mazur. Specjalna nagrodę jury otrzymała Maria Sławska. (więcej o konkursie literackim tutaj)
Śląskie prawykonanie nowej symfonii uświetnił też wernisaż nowej wystawy fotografii Zbigniewa Sawicza Henryk Mikołaj Górecki… Ukazuje ona twórcę Czwartej w otoczeniu rodziny i przyjaciół, wśród których nawet w sytuacjach oficjalnych był sobą, autentycznym.
W koncertach prezentacje nowego dzieła poprzedziła projekcja wybranych przez Agnieszkę Młynarczyk wyimków znakomitego filmu Please Find Violetty Rotter-Kozery. W pierwszej części wykonano Małą suitę Witolda Lutosławskiego i Fantazję polską Ignacego Jana Paderewskiego, której partię fortepianową grała Beata Bilińska, która na niedzielny bis w dniu urodzin Fryderyka Chopina wybrała jeden z jego mazurków.
Polskiego w Łodzi i śląskich prawykonań w Katowicach dokonali Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka; piękne i trudne solowe partie grali: na organach – Witold Zaborny, na fortepianie – Piotr Banasik, na flecie piccolo – Andrzej Staciwa, na wiolonczeli – Franciszek Skóra i na skrzypcach – Adam Wagner. Kipiąca emocjami IV Symfonia Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego wkroczyła do bieżącego repertuaru. Dla niektórych nie jest takim objawieniem, jak poprzednia – przypomnę zatem: skomponowana w 1976 roku, a „odkryta” 16 lat później. Dla innych stanowi znakomitą puentę symfonicznej twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego. Staję przy tych drugich, przekonany, że po to pośmiertnie opublikowane opus 85. katowiczanina często będziemy sięgać, za każdym razem odnajdując w nim odmienne klimaty od dramatycznych, ostatecznych po burleskę czy iście stańczykowo zadumaną błazenadę.
Marek Skocza

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego najserdeczniej dziękuje TVP Katowice za udostępnienie fragmentów filmu Please Find Violetty Rotter-Kozery w pierwszych katowickich prezentacjach czwartej symfonii naszego Patrona.
Naszych Słuchaczy i Widzów Telewizji Katowice informujemy, że w całości ten znakomity film na antenie TVP Katowice przypomniany zostanie w Poniedziałek Wielkanocny 6 kwietnia o godz. 19. Planowana jest również jego emisja na antenie TVP Kultura.

 
 
 
 
Na pierwsze w Katowicach wykonanie
czwartej Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego
biletów już nie ma, więc
GRAMY JĄ TAKŻE W NIEDZIELĘ
1 marca o godz. 17.00
 

 


Po Londynie, Los Angeles i Amsterdamie IV Symfonia Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego po raz pierwszy wykonana została już w Polsce. Filharmonicy śląscy pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka przedstawili dzieło patrona 15 lutego w Łodzi – jako Specjalne wydarzenie Tansman Festival 2015. W Katowicach koncert zaplanowano na 27 lutego i postanowiono go powtórzyć także w niedzielę, 1 marca o godz. 17.
Niebywały sukces III Symfonii Symfonii pieśni żałosnych (na angielskich i amerykańskich listach przebojów notowana była wyżej niż utwory rozrywkowe, sprzedano grubo ponad milion płyt) zmarłego w 2010 roku, od 2011 r. patrona Filharmonii Śląskiej przyczynił się do tego, że IV Symfonia stała się jednym z najbardziej oczekiwanych utworów na świecie. Powstał na wspólne zamówienie London Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic i koncertowej serii Zaterdag Matinee amsterdamskiego Concertgebouw, ale impuls do powstania utworu dał Andrzej Wendland, łódzki muzykolog i organizator życia muzycznego, który od 1996 r. organizuje w Łodzi Festiwale im. Aleksandra Tansmana. W 1998 roku przyjechał do Katowic na jubileusz kompozytora. Kolejne ich spotkanie odbyło się w Bielsku-Białej. Podczas próby kompozytora i Wandy Warskiej do festiwalowego koncertu Andrzej Kurylewicz zaczął improwizować. Jak wspomina Andrzej Wendland, Henryk Mikołaj Górecki posłuchał i zakrzyknął „– O! To jest muzyka! A co na to Tansman?”. Szczególne miejsce na mapie rozmów – wspomina Andrzej Wendland (www.tansman.lodz.pl/pl/tansman-2015) zajęła w końcu i Łódź, do której kompozytor przyjechał, by odebrać Nagrodę Tansman 2002 za wybitną indywidualność i bezkompromisowość w twórczości. Kompozytor prosił Andrzeja Wendlanda o coraz więcej informacji o Tansmanie i jego muzyce, padały już propozycje tytułu i formy utworu. W następnych latach doszło do porozumienia, w którym utwór określono jako dowolną formę na orkiestrę symfoniczną. W ostatnim liście do Andrzeja Wendlanda, z 2007 roku, Henryk Mikołaj Górecki pisał: Na razie utwór istnieje jako wyciąg fortepianowy (nie zrobiłem jeszcze partytury – chorowałem, choruję), mam jednak nadzieję, że wnet uporam się z tą robotą. Będzie to – jak Panu już wiadomo – moja IV Symfonia z podtytułem Tansman Epizody na wielką orkiestrę z organami i z fortepianem obbligato.

Prawykonanie zaplanowano pierwotnie na 17 kwietnia 2010 roku w Royal Festival Hall w ramach Polska! Year, ale nie doszło ono do skutku, bowiem z powodów zdrowotnych kompozytor nie ukończył dzieła, tzn. całość muzyki została napisana, lecz niezinstrumentowana. Pracę tę wykonał według sugestii ojca i pozostawionych na nutach wskazówek syn kompozytora, Mikołaj Górecki.
Cykl światowej prezentacji IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego rozpoczęto w londyńskiej Royal Festival Hall 12 kwietnia ubiegłego roku. Grała London Philharmonic Orchestra pod batutą Andrzeja Borejki. Wydarzenie to komentowały najbardziej prestiżowe media całego świata jak The Times, Daily Telegraph, The Guardian, informują o kolejnych wykonania w cyklu premier. Andrzej Borejko poprowadził też pierwsze prezentacje utworu przez Los Angeles Philharmonic Orchestra (Los Angeles 16-18 stycznia br.). Termin polskiego prawykonania w Łodzi ustalono, w porozumieniu z wydawcą londyńskim, rodziną kompozytora i Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego, na pierwszy możliwy – nazajutrz po Amsterdamie (w Concertgebouw IV Symfonię 14 lutego br. zagrała Radio Filharmonisch Orkest pod batutą Reinberta de Leeuw). Tutaj prawykonanie Czwartej poprzedziła prezentacja orkiestrowych utworów Aleksandra Tasmana – IV Tańców polskich i IV Mouvements. Śląskie prawykonanie w Katowicach poprzedzą Mała suita Witolda Lutosławskiego oraz Fantazja polska op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego, której partię fortepianową wykona Beata Bilińska.

 


27 lutego 2015, piątek godz. 19.00
1 marca 2015, niedziela godz. 17.00

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Śląskie prawykonanie IV Symfonii Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Beata Bilińska – fortepian
Program:
Witold Lutosławski – Mała suita
Ignacy Jan Paderewski – Fantazja polska op. 19
Henryk Mikołaj Górecki – IV Symfonia Tansman Epizody (pierwsze wykonanie na Śląsku)

 

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.