PAŃSTWA GOŚCIEM - MAESTRO JERZY MAKSYMIUK

W piątek 16 stycznia zapraszamy na godz. 18 do filharmonicznej Strefy melomana na spotkanie ze znakomitym polskim dyrygentem i kompozytorem Jerzym Maksymiukiem, który dzień później poprowadzi Śląską Orkiestrę Kameralną w ostatnim ze swych filmowych utworów.
Jerzy Maksymiuk urodził się 9 kwietnia 1936 r. w Grodnie. Studia w warszawskiej PWSM (obecnie: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) zwieńczył trzema dyplomami: z pianistyki (klasa Jerzego Lefelda), kompozycji (klasa Piotra Perkowskiego) i dyrygentury (klasa Bogusława Madeya).
W roku 1961 zdobył I nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury.
W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. POK koncertowała pod jego batutą w tak prestiżowych salach, jak Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein i oczywiście
w Polsce. Sukcesem był także kontrakt z wytwórnią płytową EMI.
W roku 1975 Maksymiuk został pierwszym dyrygentem WOSPR (dwukrotne tournée europejskie i w Stanach Zjednoczonych). Lata 1983-1991 to okres owocnego szefowania BBC Scottish Symphony Orchestra, wielu koncertów i tournée z tym zespołem (m.in. Koncerty Promenadowe w Londynie). Tytuł Conductor Laureate przyznany artyście jest wyrazem uznania dla jego osiągnięć w BBC SSO. W roku 1990 Jerzy Maksymiuk rozpoczął współpracę z English National Opera, gdzie poprowadził premierowe przedstawienia Don Giovanniego i Zemsty nietoperza. Następne lata wypełniły koncerty w wielu prestiżowych salach, m.in. dyrygował koncertem otwierającym salę Filharmonii w Belfaście. Na swym koncie ma koncerty z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.
Nagrał ok. 100 płyt, m.in. dla EMI, Hyperionu, Naxosa. Wiele uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami. M.in. Wiener Floeten Uhr za interpretacje Mozarta z POK (1982), Gramophone Award za Best Concerto of the Year (1992) z nagraniem The Confession of Isobel Gowdie Jamesa Macmillana, w 1995 roku Hyperionu za koncerty fortepianowe Medtnera (solista Nikolai Demidenko). W Polsce wielokrotnie jego nagrania zdobywały Fryderyka, m.in. za nagrany z Sinfonią Varsovią i Agatą Szymczewską album „Karłowicz” (BeArTon). Wcześniej tę samą nagrodę zdobyły albumy BeArTonu „Witold Lutosławski” (Sinfonia Varsovia, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik) oraz aż w dwóch kategoriach przyznano Fryderyki za album z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego
z tą samą orkiestrą, Adamem Kruszewskim i chórami PR i Schola Cantorum Gedanensis (2003).
Artysta zawsze propagował muzykę współczesną. Jest jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. M.in. brał udział w Warszawskich Jesieniach (dwie nagrody Orfeusz), a w różnych krajach dokonał prawykonań ok. 200 współczesnych utworów. W uznaniu tych zasług Strathclyde University w Glasgow uhonorował artystę tytułem Doktor off the Letters, a Elgar Society przyznało prestiżowy złoty medal za popularyzowanie muzyki Edwarda Elgara.
Jerzy Maksymiuk to także kompozytor (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Z dawnych kompozycji sam najbardziej ceni Expront (1980), z muzyki filmowej – tę napisaną do Sanatorium pod klepsydrą w reżyserii Wojciecha Hasa. Sporo komponuje w ostatnich latach, m.in. A lonely Star over Be’er – Sheva (2010), Vivaldi w Bostonie na orkiestrę smyczkową i kwartet smyczkowy (2010), Liście gdzieniegdzie spadające na orkiestrę kameralną z fortepianem (2011), Lament serca, Kielcom in memoriam na orkiestrę, klarnet i sopran (2012). Muzyka (85 minut) napisana do niemego filmu Eugena Illesa „Mania” z Polą Negri wykonywana była w 2012 roku na żywo wraz z prezentacją filmu w Londynie, Madrycie, Paryżu, Kijowie, Berlinie i w Warszawie. Jutro (godz. 18) usłyszymy ją w koncercie Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Maestra.
Jery Maksymiuk odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i złotym medalem Zasłużonemu Kulturze Gloria Artis. 6 października 2014 Jerzy Maksymiuk odebrał Złote Berło, nagrodę przyznawaną przez Fundację Kultury Polskiej. Wśród laureatów z poprzednich lat są tacy wybitni artyści jak m.in. Jerzy Giedroyc, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Ewa Podleś, Maria Fołtyn, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr. Kapituła postanowiła przyznać nagrodę Jerzemu Maksymiukowi za całokształt działalności artystycznej, wybitne dokonania dyrygenckie, obejmujące spuściznę wielkich klasyków po kompozytorów współczesnych; za nieujarzmioną osobowość twórczą i unikalny dar komunikacji z audytorium, za przeciwstawianie się żywiołowi komercjalizacji kultury muzycznej. Tzw. Małe Złote Berło Jerzy Maksymiuk przekazał młodemu dyrygentowi Maciejowi Koczurowi.

16 stycznia 2015, piątek godz. 18.00
Sala kameralna, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego
Spotkanie z Jerzym Maksymiukiem

FOTOGALERIA Z PRZYGOTOWAŃ DO KONCERTU TUTAJ

ZAGADKA ROZWIĄZANA!!!

Co łączy: Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein?
a) To miejsca pierwszego tournée, prezentującego – założoną przez Jerzego Maksymiuka w 1972 roku – Polską Orkiestrę Kameralną.
b) Tam oklaskiwano Polską Orkiestrę Kameralną pod batutą Jerzego Maksymiuka.
c) To miejsca, w których Jerzemu Maksymiukowi powierzano funkcję dyrektora artystycznego.

Prawidłowych odpowiedzi na powyższe pytanie udzielili: Pani Regina Pluta, Pani Krystyna Jarosz oraz  Pan Artur Uliasz.

Zaproszenia dla nagrodzonych,(każde dla 2 osób)  na koncert w dniu 17.01.2015 do odbioru w Punkcie zaproszeń przed koncertem. Gratulujemy :)