F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

OPERA BUFFA W WERSJI ESTRADOWEJ

Przerwa urlopowa u nas dawno przeszła do historii. Na czas lata nie zamykamy się. Nie będziemy prowadzić działalności tak intensywnie, jak w sezonie, ale kto jeszcze na wakacje nie wyjechał, albo z urlopu już powrócił, znajdzie u nas z pewnością cos dla siebie interesującego. Co słuchaczy czeka? Ciekawi wykonawcy, niezwyczajne propozycje repertuarowe, lżejsza, ale bynajmniej nie schlebiająca tanim gustom muza.

Warto do nas zaglądać.
W sobotę 24 czerwca Śląska Orkiestra Kameralna zaprasza na estradowe wykonanie mało znanej opery Gioacchina Rossiniego „Szczęśliwy podstęp”. Ta sentymentalna farsetta nigdy wcześniej nie była prezentowana na deskach żadnej ze śląskich scen i estrad. W Polsce zaś, nie wystawiano jej najprawdopodobniej od 1820 roku, kiedy dotarła do Warszawy zaledwie osiem lat po weneckiej prapremierze.
Piękna Izabella jest dobrą i wierną żoną księcia Bertrando. Chce ją uwieść jeden ze szlachciców, Ormondo, ale Izabella odrzuca jego zaloty. Wtedy Ormondo oczernia ją przed mężem, a ten wierzy, że jego żona jest wiarołomna i wypędza ją. Dziewczyna ucieka łodzią, pomaga jej Batone – ale to sługus Ormonda i porzuca Izabellę na pełnym morzu, dziewczyna tonie i wszyscy uważają, że zginęła. To było kiedyś. Akcja opery rozpoczyna się  w momencie, gdy Bertrando postanawia odwiedzić należące do niego miasteczko górnicze. Mieszka tam sztygar Tarabotto, a wraz z nim Nisa, jego bratanica. Nikt nie wie, że tak naprawdę jest to dziewczyna, którą z topieli kilka lat temu uratował górnik. Z Bertrandem przyjeżdżają Ormondo i Batone. Rozpoznają w Nisie Izabellę i postanawiają ją zabić. Podsłuchując ich rozmowę Tarabotto dowiaduje się, kim jest jego wychowanka, a zdradzając księciu całą prawdę, ratuje dziewczynę po raz drugi przed śmiercią. Małżonkowie padają sobie w ramiona.
Opera będzie wykonywana w wersji koncertowej, w języku włoskim, ale śledzenie akcji ułatwią melomanom grafiki – rysunki w konwencji komiksowej – ze streszczeniami kolejnych epizodów.


24 czerwca 2017, sobota g. 18.00 [T] [B]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Szczęśliwy podstęp
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent
Sylwia Olszyńska – Isabella
Tomasz Dziwisz – Bertrando
Kamil Zdebel – Batone
Michał Schoppa – Ormondo
Dominik Opaliński - Tarabotto
Program:
Gioacchino Rossini – L’inganno felice (wykonanie koncertowe opery)

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.