OD FOLKA DO SWINGU

Słynący z niekonwencjonalnych pomysłów i nieposkromionej wyobraźni Woytek Mrozek na estradzie Sali kameralnej Filharmonii Śląskiej pojawi się wraz z jazzowym triem w Dniu Muzyki, w sobotę 1 października.
W Filharmonii Konesera zagrają ze znakomitym klarnecistą: pianista Piotr Wrombel, kontrabasista Zbigniew Wrombel i perkusista Marek Stach. W programie Od folka do swingu pojawi się amerykańska muzyka, m.in. George’a Gershwina, Cole’a Portera, Benny’ego Goodmana i Artie’go Shawa. Woytek Mrozek nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu, konsekwentnie przekraczając tradycyjne podejście do profesji muzyka-instrumentalisty. Wciąż poszerza zakres swej twórczej aktywności. Z właściwą sobie dynamiką wykracza poza schematy dzielące muzykę na popularną i elitarną. W swoich zaskakujących projektach łączy role wszechstronnego instrumentalisty, kompozytora, aranżera, dyrygenta i impresaria.
W koncercie Od folka do swingu świetnych partnerów odnajdzie w jazzowym triu. Piotr Wrombel jest bowiem pianistą, kompozytorem oraz aranżerem o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych. Oprócz fortepianu gra także na instrumentach klawiszowych. Ten absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach należący do grona nowoczesnych muzyków jazzowych, bierze udział w wielu projektach jazzowych o zróżnicowanym charakterze, współpracując z takimi artystami jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Woytek Mrozek, Piotr Baron, Krzysztof Przybyłowicz, Piotr Biskupski, Adam Czerwiński, Zbigniew Lewandowski, Krzysztof Zawadzki, Mike Russel i Krzesimir Dębski. Jest także aktywny na scenie muzyki gospel i pop.
Grający na kontrabasie i gitarach basowych, Zbigniew Wrombel od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce. Grał w takich zespołach jak String Connection, Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiwego, Vintage Band Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet i wielu innych. Brał udział w wielu festiwalach jazzowych, a także w międzynarodowych projektach jazzowych z udziałem takich artystów jak Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly. Jest basistą uniwersalnym, a jego wszechstronne zainteresowania muzyczne sprawiają, że porusza się swobodnie i chętnie po różnych obszarach stylistycznych.
Marek Stach przez wielu uważany jest za perkusistę numer jeden polskiego jazzu. Zapraszany jest do współpracy przez wielu muzyków. W dyskografii muzyka znajdziemy płyty tak odmiennych zespołów i artystów, jak m.in.: Extra Ball (Aquarium Live No. 3), Sun Ship (Aquarium Live No. 5 oraz Follow Us), Big Band Katowice (Music For My Friends), Nasza Basia Kochana, Krzysztof Zgraja (Laokoon oraz Polish Jazz Vol. 11), Jerzy Dąbrowski (Miś Świata), Ewa i Jerzy Włodarek (Kantry), Jazz Chorał* i Tomasz Szukalski Quartet (Body And Soul), Hania Stach (Gdy Cię nie ma obok mnie), Grand Standard Orchestra czy Completorium (The Purple Bossa).

1 października 2016, sobota godz. 16 [Q] [J]

Sala kameralna
Filharmonia Konesera – Od folka do swingu
Woytek Mrozek – klarnet
Trio jazzowe w składzie:
Piotr Wrombel – fortepian
Zbigniew Wrombel – kontrabas
Marek Stach – perkusja
W programie: kompozycje G. Gershwina, C. Portera, B. Goodmana, A. Shawa.