MUZYKA FILMOWA & MŁODZIEŻOWA KOREAŃSKA ORKIESTRA DABYEOT

W niedzielę, 19 lipca zapraszamy na koncert południowo-koreańskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Dabyeot, działającej w Hamyang Gun w północno-zachodniej części okręgu Gyeongsangnam-do.
W latach 60. XX w. w Hamyang działało kilkanaście młodzieżowych orkiestr dętych. W okresie industrializacji borykały się one z licznymi trudnościami, wiele z nich przestało istnieć. Z nowym wiekiem, w 2005 roku uczniowie szkół podstawowych i średnich wraz ze studentami uczelni wyższych z własnej inicjatywy utworzyli Młodzieżową Orkiestrę Dętą Dabyeot. Gra w niej ok. 80 muzyków. Celem młodych jest popularyzacja orkiestr dętych. Działalność Młodzieżowej Orkiestry Dętej Dabyeot wzbudza wzrost zrozumienia i zainteresowania muzyką wśród młodych ludzi.
Muzycy orkiestry w ciągu roku dwa razy uczestniczą w przeglądach muzycznych, jak również dają różnego typu koncerty podczas lokalnych festiwali i imprez muzycznych. W 2009 r. orkiestra wystąpiła na Jeju International Wind Ensemble Festival w Jeju Art Centre oraz przy wodospadzie Cheonjaeyeon i dała szereg bardzo udanych koncertów. Przyjęcie, z jakim spotkali się muzycy i blask ich orkiestry, zachęciło zespół do kontynuowania występów także na arenie międzynarodowej.
W 2012 roku Dabyeot Youth Wind Orchestra wystąpiła w rumuńskiej Timisoarze, na austriackim Vienna Film Festival, w czeskiej Stonavie i najbardziej prestiżowej czeskiej sali koncertowej praskiego Rudolfinum. Rok później zespół koncertował w Bułgarii, a w zeszłym – ponownie w Rumunii (Craiova).
Młodzi koreańscy muzycy przedstawia się nam w programie popularnym, w którym każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Program otworzy filmowa kompozycja Jacoba de Haana (ur. 1959), holenderskiego muzyka, kompozytora, aranżera i dyrygenta, regularnie występującego jako dyrygent nie tylko w Europie, ale i w Australii i USA. Jest jurorem międzynarodowych konkursów. Obecnie mieszka w Rotterdamie, gdzie nadal komponuje nowe utwory. Oregon to muzyka filmowej fantazji opowiadającej historię Oregonu, jednego z północno-zachodnich stanów USA. Potem spotykamy się z amerykańskimi klasykami najpełniej łączącymi walory muzyki nazywanej poważną z popularną – Leonardem Bernsteinem (1918-1990) i Georgem Gershwinem (1898-1937).
Hans Zimmer (ur. 1957) jest chyba jednym z najbardziej skrytych ludzi Hollywood. Niewiele wiadomo na temat jego życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego, ale jest jednym z najbardziej cenionych kompozytorów współczesnego kina. Jako jeden z pierwszych zaczął tworzyć muzykę filmową używając do tego celu komputerów. Współpracował z wieloma najwybitniejszymi reżyserami współczesnego kina, komponując muzykę do filmów Bertolluciego, Beresforda, Scotta, czy Skolimowskiego. Dziewięciokrotnie nominowany do Oscara, statuetkę Akademii otrzymał za muzykę do Króla Lwa (1995). Z jego dorobku usłyszymy muzykę do Piratów z Karaibów – Na Krańcu świata oraz Roll Tide. Bugler na wakacjach z 1954 roku reprezentować będzie w koncercie twórczość Leroya Andersona (1908-1975), amerykańskiego kompozytora krótkich, lekkich utworów koncertowych, z których wiele zostało wprowadzonych do obiegu przez Boston Pops Orchestra. John Williams nazwał go wielkim mistrzem lekkiej muzyki orkiestrowej. Natomiast za amerykańskiego mistrza komponowania na rzecz muzycznej dydaktyki od grup na poziomie podstawowym do społeczności dorosłych uchodzi Rob Romeyn, którego kompozycje na całym świecie wykonują uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, grający w orkiestrach marszowych, dętych i zespołach jazzowych. Z jego twórczości wybrano monumentalną kompozycję Zeus: Król Bogów, oddającą mit i legendę Zeusa, mitycznego mistrza bogów i ludzi. Pilatus: Góry smoków to z kolei muzyczna ilustracja filmu o alpinistach na górę Pilatus w Szwajcarii wspinających się z nadzieją spotkania... smoków – kompozycja Stevena Reineke’a (ur. 1970), dyrygenta, kompozytora i aranżera z Cincinnati, Ohio, dyrektora muzycznego New York Pops. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dabyeot zakończy swój koncert dwiema kompozycjami koreańskimi Choi Wana Gyu’a.

19 lipca 2015, niedziela godz. 17.00
Muzyka filmowa i nie tylko...
Dabyeot Youth Wind Orchestra (Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dabyeot)
Gye Jun Jeon – dyrygent