F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

MUZYCZNA NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

W sobotę 20 czerwca o godz. 21 zapraszamy do Filharmonii na muzyczną Noc świętojańską – pradawne świętowanie letniego przesilenia słońca, zaanektowane przez obrzędowość chrześcijańską. Boimy się pożaru i zalania, zatem nie zaproponujemy świętojańskich ognisk i puszczania wianków na wodę, ale szykujemy muzyczny pretekst dla upojnej radości letniego przesilenia – orgiastyczną wręcz różnorodność programu. Znajdą się w nim m.in.: Eine kleine nachtmusik, Sonata księżycowa, Sen nocy letniej, Moon River i walc z „Nocy i dni” oraz utwory Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego a także Glenna Millera, The Moody Blues oraz Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Spoiwem tej muzycznej różnorodności staną się mistrzowskie aranżacje koncertmistrza naszej Śląskiej Orkiestry Kameralnej, Dariusza Zbocha, cenionego solisty i kameralisty, współpracującego z najlepszymi orkiestrami kameralnymi w Polsce i wykonującego aranżacje zarówno dla Kwintetu Śląskich Kameralistów, którego jest prymariuszem, jak dla wielu gwiazd muzyki klasycznej, rozrywkowej i jazzowej. Dariusz Zboch podczas Nocy Świętojańskiej jednocześnie poprowadzi Śląską Orkiestrę Kameralną, jak wykona partie solowe na skrzypcach. Wystąpią tej nocy także: ubiegłoroczna zdobywczyni Grand Prix za najlepsze wykonanie arii barokowej konkursu Iuventus Canti we Vrablach, Patrycja Tańczyk, która najmłodszych lat występuje na licznych festiwalach i przeglądach artystycznych oraz wychowanka klasy fortepianu Andrzeja Jasińskiego w katowickiej Akademii Muzycznej – Agnieszka Korcz. Gospodarzem wieczoru będzie Regina Gowarzewska, doświadczony muzyk, pedagog, rzecznik imprez o charakterze muzycznym, autor publikacji, a przede wszystkim charyzmatyczny konferansjer, na co dzień koordynujący działalność edukacyjną Filharmonii Śląskiej wśród młodych słuchaczy.
Komu sił zabraknie, ma szanse wzmocnić się pod pełnym gwiazd niebem w patio Fermaty caffé, która na te niecodzienna noc przygotowuje kulinarne niespodzianki.
To nasza propozycja na święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez Słowian, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofińskich, np. Finów i Estończyków.
Noc świętojańska – wigilia św. Jana Chrzciciela – święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. W Polsce Kościół katolicki nie mogąc wykorzenić z obyczajowości ludowej corocznych obchodów pogańskiej Sobótki (Nocy Kupały), podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską. W krajach anglosaskich obchodzone jest pod nazwą Midsummer, w germańskich – Mittsommerfest. Święto i zwyczaj o podobnym charakterze istniały na terytorium historycznych Włoch gdzie nazywane było Sobatiną na cześć bogini Pales, w Panonii palilią. W kręgu kultury celtyckiej w święto Beltane („powrót słońca”) corocznie w dniu 21 czerwca, przyjeżdżają do Stonehenge tłumne pielgrzymki, aby obserwować pierwszy promień wschodzącego słońca.
Do głównego rytuału adaptowanego obrzędu w zależności od regionu należy: palenie ognia (na południu Polski; w Małopolsce, Śląsku i Pomorzu – tzw. sobótka, na Warmii i Mazurach Palinocka lub ognie świętojańskie m.in. w krajach skandynawskich i anglo-saskich oraz Wielkopolska i historyczne Pomorze Zachodnie), skoki przez ognisko (np. Niemcy, Polska, Litwa, Łotwa, Rosja), palenie kukły (np. Irlandia, Francja, południowa Polska, Ukraina), tańce dziewcząt wokół rozpalonego w nocy ogniska (np. Białoruś, Podlasie), obrzęd zarzucania wianków przez głowę na drzewa (np. historyczna Wielkopolska, Pomorze, Warmia i Mazury), puszczanie wianków po wodzie (np. Kraków, Mazowsze, Rosja), kąpanie się (np. Białoruś), wieńczenie zielem (np. Polska, Szwecja, Dania, Niemcy, Rosja itd.).
W przypadającą na 23-24 czerwca wigilię św. Jana, przeprowadzano tzw. obrzęd święcenia wody. W liturgii kościelnej zastosowanie miały również sekwencje i hymny świętojańskie, które przywędrowały do Polski z Zachodu. W kościołach chrześcijańskich jest to również okres przede wszystkim święcenia ziół leczniczych (obowiązkowo: dziurawiec, macierzanka oraz kwiaty ogrodowe). Dziurawiec używany w ludowej medycynie i magicznych praktykach, nosił podwójną nazwę: ziela guślarskiego lub świętojańskiego. W chorobie miała także pomagać paproć trzymana w izbie. W krajach bałtyckich i skandynawskich święto Jana Chrzciciela nazywa się również „dniem lub wieczorem ziół”.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Dariusz Zboch
absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof.Pawła Puczka. Koncertmistrz Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Ceniony solista i kameralista, współpracujący z najlepszymi orkiestrami w Polsce – Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis, Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Toruńską Orkiestrą Kameralną.
Jest prymariuszem Kwintetu Śląskich Kameralistów od początku jego istnienia, oraz autorem wszystkich aranżacji i opracowań znajdujących się na płytach tego zespołu. Jako aranżer, otrzymuje także zamówienia od wielu gwiazd polskiej muzyki klasycznej a także rozrywkowej i jazzowej z Ewą Urygą i duetem Glassduo na czele.
Gra na XIX-wiecznych skrzypcach pochodzenia francuskiego.

Agnieszka Korcz
W 2007 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich pracując z takimi pianistami jak: Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Adam Wodnicki, Lee Kum Sing, Aleksiej Maksymow, Jerzy Marchwiński, Tomasz Herbut, Anthony Spiri. Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych. Kilkakrotnie otrzymywała stypendia i nagrody prezydenta Miasta Katowic. Koncertuje solo i kameralnie w Polsce i za granicą. Przez wiele lat współpracowała z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia. Od 2007 roku prowadzi swoją klasę fortepianu w PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach. Pracuje również jako akompaniator w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Patrycja Tańczyk
Od najmłodszych lat występowała na licznych festiwalach i przeglądach artystycznych. W 2005 roku rozpoczęła naukę śpiewu solowego w PSM I i II im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie mgr Jolanty Dańczyk. Od 2011 roku studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. AM dr hab. Agaty Kobierskiej. Od siedmiu lat
dyrygentka Scholi Vox Angelica, działającej przy parafii w Łaziskach Dolnych. W 2014 roku została finalistką konkursu Iuventus Canti we Vrablach, zdobywając nagrodę Grand Prix za najlepsze wykonanie arii barokowej. Występuje na licznych koncertach promujących swoją rodzinną miejscowość oraz Akademię Muzyczną.

Regina Gowarzewska
jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej. W Operze Śląskiej w Bytomiu zadebiutowała rolą Magdaleny w operze „Rigoletto” G. Verdiego. Przez szereg lat współpracowała z tą sceną, wykonując role mezzosopranowe. Również koncertuje, ale także pisze. Etatowo związana była między innymi z „Trybuną Śląska” i „Dziennikiem Zachodnim”. Jest cenionym publicystą, współpracującym ze specjalistycznymi periodykami poświęconymi muzyce. Jest współautorem wydawnictw „Pół wieku Opery Śląskiej”, „Adam Didur z Woli Sękowej” i „Artyści z Zagłębia” oraz autorem „60 lat Filharmonii Zabrzańskiej”. Ukończyła studia podyplomowe w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach na kierunku „Public relations”. Często pełni funkcję rzecznika prasowego imprez związanych z muzyką. W ostatnich latach dała się jednak poznać bardziej jako lubiany przez publiczność prelegent i konferansjer, prowadząc koncerty w wielu miastach w kraju i współpracując z licznymi instytucjami kultury. Pracuje w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, gdzie zajmuje się koncertami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży. Została odznaczona medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Przedszkolaki, które regularnie odwiedza w ramach audycji przedszkolnych, nazwały ją Panią Gamą.


20 czerwca 2015, sobota godz. 21.00

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Muzyczna Noc świętojańska
Śląska Orkiestra Kameralna
Dariusz Zboch – skrzypce, prowadzenie, aranżacje
Patrycja Tańczyk – sopran
Agnieszka Korcz – fortepian
Regina Gowarzewska – prelegentka
Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sen nocy letniej op. 21 i 61
Wolfgang Amadeus Mozart – Aria Królowej nocy z opery „Czarodziejski flet”
Glenn Miller – Moonlight Serenade
Ludwig van Beethoven – Sonata księżycowa
Wolfgang Amadeus Mozart – Serenada Eine kleine nachtmusik KV 525 Waldemar Kazanecki – Walc z „Nocy i dni”
Fryderyk Chopin – Nokturn Es-dur op.9 nr 2
Henry Mancini – Moon River
Frederick Loewe - Przetańczyć całą noc aria z musicalu "My Fair Lady"
The Moody Blues - Nights in White Satin
Claude Debussy – Clair de Lune
Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora – Już czas na sen... Dobranoc 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.