F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

MŁODZI KONTRA ROMANTYCY

Anna Buryan i Adam Kujawa z dyrygenckiego podium poprowadzą Śląską Orkiestrę Kameralną w koncercie dyplomantów dyrygentury, jaki w Filharmonii Śląskiej odbędzie się w środę 14 czerwca. Polecamy nie tylko z uwagi na witalność i twórczy zapał młodych. Także przez ciekawy dobór wykonywanych utworów, w koncertach dyplomantów najczęściej odbiegający od standardowego repertuaru.
Tym razem będziemy mieli okazję wysłuchania wczesnej mszy – spośród dziewięciu, jakie skomponował Franz Schubert. Ze Śląską Orkiestrą Kameralną na filharmonicznej estradzie pojawi się w niej przygotowany przez Jarosława Wolanina Chór FŚl oraz soliści –  Dagmara Kołodziej (sopran), Kamil Bień (tenor) i Paweł Ślusarz (bas). Przypomnijmy, że pierwszym publicznie wykonanym utworem 17-letniego Franza Schuberta (1797-1828) w październiku 1814 roku w kościele parafialnym w Lichtental (przedmieście Wiednia, w którym urodził się kompozytor) była Msza F-dur D. 105. My usłyszymy skomponowaną w marcu 1815 roku Mszę G-dur D. 167, także przeznaczoną dla parafialnego kościoła w Lichtental, w którym Franz Schubert często śpiewał, a jego bart grał na organach. Należy do ulubionych spośród wczesnych jego mszy. Zapewne wynika to z perfekcyjnego  połączenia melodii ludowych i z kunsztem klasycznej muzyki wiedeńskiej.
Obok młodzieńczej mszy Franza Schuberta program wypełni młodzieńcza sinfonia na orkiestrę smyczkową Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Kompozytor pierwszy utwór napisał, gdy miał 11 lat, w 1820 roku, a do końca tego roku skomponował kilkadziesiąt kolejnych, m.in. komiczna operę „Die Soldatenliebschaft”. W latach 1821-23 napisał też 12 sinfonii na orkiestrę smyczkową. Czteroczęściową (Allegro – Andante amorevole – Menuetto – Allegro molto) siódmą w tonacji d-moll Śląska Orkiestra Kameralna przedstawi w swoim koncercie.

14 czerwca 2017, środa godz. 18.00     [T]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Młodzi kontra romantycy - Koncert dyplomantów dyrygentury
Śląska Orkiestra Kameralna
Chór Filharmonii Śląskiej
Anna Buryan – dyrygentka
Adam Kujawa – dyrygent
Dagmara Kołodziej – sopran
Kamil Bień – tenor
Tomasz Theil – bas
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Franz Schubert – Msza G-dur D.167
Felix Mendelssohn-Bartholdy – VII Sinfonia d-moll    
    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.