MICHNIEWSKI, BOKUN, WIDASZEK: NA DWA KLARNETY...I ORKIESTRĘ

Wojciech Michniewski jest jednym z najlepszych dyrygentów swojej generacji, ale w Katowicach lubimy artystę szczególnie, wszak w 1974 zdobył wyróżnienie na naszym, wtedy Ogólnopolskim, Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Potem wygrał Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Guido Cantellego w mediolańskim Teatro alla Scalla (1977), a rok później wrócił z Genewy z brązowym medalem konkursu im. Ernesta Ansermeta. Pojawi się na naszej estradzie w piątek 23 maja. Poprowadzi symfoników w pełnej rozmachu, mistrzowskiego wycyzelowania szczegółów i porywającej siły wyrazu trzeciej uwerturze do opery Fidelio – Leonorze III Ludwiga Ban Beethovena i V Symfonii Piotra Czajkowskiego – jednym z najbardziej reprezentacyjnych i popularnych dzieł tego kompozytora.
Zapewne nie mniejszą atrakcją programu tego wieczoru będzie koncert na dwa klarnety Franza Krommera, czeskiego kompozytora z Wiednia, którego twórczość oddziałała na takich mistrzów jak Ludwig van Beethoven czy Franz Schubert. Swego czasu z powodzeniem współzawodniczył z Beethovenem swymi kwartetami smyczkowymi, zapowiadającymi już początki romantyzmu. Jednak najbardziej żywotne i często wykonywane w naszych czasach okazały się jego koncerty na instrumenty dęte; obojowe i klarnetowe należą do żelaznego repertuaru współczesnych solistów. Jego opus 91. usłyszymy w wykonaniu znakomitych solistów.
Obaj wielokrotnie reprezentowali Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów Clarinetfest w Porto, gdzie prowadzili też kursy mistrzowskie. Jan Jakub Bokun związany jest z macierzystą Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie habilitował się w 2012 roku. Ukończył też studia dyrygenckie na University of Southern California w Los Angeles. Kształcił się też jako stypendysta American Academy for Conducting w Aspen oraz brał udział w Verbier Academy w Szwajcarii. Wykładowcą swojej uczelni – Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach jest też Roman Widaszek, członek Krakowskiego Tria Stroikowego, były pierwszy klarnecista Capelli Cracoviensis, współpracujący z NOSPR i Orkiestrą Kameralna Miasta Tychy Aukso. Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu). To właśnie na tym instrumencie zagrał wspólnie z Sharon Kam na Międzynarodowym Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie (2004). Obaj są laureatami wielu międzynarodowych konkursów, wielokrotnie występowali na renomowanych festiwalach, regularnie prowadzą w wielu krajach klasy mistrzowskie gry na klarnecie. U nas pojawili się w jednym koncercie.

23 maja 2014, piątek godz. 19 A
Na dwa klarnety