LONDYŃSKIE PRAWYKONANIE

Światowe prawykonanie IV Symfonii Tansman Episody  Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010) zaplanowano w londyńskiej Royal Festival Hall  na  sobotę 12 kwietnia br. Wykonawcami premiery utworu jest London Philharmonic Orchestra pod batutą Andrzeja Borejki. Radiową retransmisję tego koncertu Program Drugi Polskiego Radia planuje na wtorek 22 kwietnia o godz. 19. Pierwsze polskie wykonanie będzie możliwe dopiero po prezentacji utworu przez  Los Angeles Philharmonic i Concertgebouw w Amsterdamie, co nastąpi dopiero w przyszłym sezonie.

W programie sobotniego koncertu (początek godz. 19.30) znalazły się również: Stèle in memoriam Igor Stravinsky Aleksandra Tansmana i Koncert skrzypcowy Igora Strawińskiego (solista: Julian Rachlin). Koncert London Philharmonic Orchestra i Southbank Centre wsparły Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Przed koncertem działający przy London Philharmonic  Orchestra, Band 15-19-latków przedstawi w Royal Festival Hall nową muzykę skomponowaną przez młodych i dedykowaną pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego, zaś prof. Adrian Thomas, biograf kompozytora,  omówi światową premierę IV Symfonii.

Symfonia  na orkiestrę, organy i fortepian, opatrzona podtytułem Tansman Episody powstała  na wspólne zamówienie London Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic i koncertowej serii ZaterdagMatinee amsterdamskiego Concertgwbouw, ale jej muzyczną inspiracją było zamówienie Andrzeja Wendlanda – organizatora Festiwalu im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Jej prawykonanie zaplanowano pierwotnie na 17 kwietnia 2010 roku w  Royal Festival Hall w ramach Polska! Year, ale nie doszło ono do skutku, bowiem z powodów zdrowotnych kompozytor nie ukończył dzieła, tzn. całość muzyki została napisana, lecz niezinstrumentowana. Pracę tę wykonał według sugestii ojca i pozostawionych na nutach wskazówek  syn kompozytora, Mikołaj Górecki.