F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

KONCERT DYPLOMANTÓW KATOWICKIEJ AKADEMII MUZYCZNEJ

Dyplomowe koncerty adeptów szkół muzycznych to długa filharmoniczna tradycja. Kontynuujemy ją z wiarą także w ciekawość słuchaczy wykonawczego potencjału polskiej muzyki. Warto takim koncertom się przyglądać choćby dla przyszłej satysfakcji, że byliśmy u początków karier wielkich gwiazd. Kiedy niedawno Katowice odwiedziła wielka dzisiejsza gwiazda nowojorskiej Metropolitan Opera – Mariusz Kwiecień, wielu melomanów z radością wspominało jego występy w katowickiej IPiUM „Silesia”. Filharmoników śląskich i ich słuchaczy nieskrywaną dumą napawają pierwsze estradowe występy z Krystianem Zimermanem a dopełnieniem wszystkiego jest do dziś w dziejach polskiej kultury jedyny monograficzny koncert studenta kompozycji, dwa lata przed końcem studiów, prawykonaliśmy sześć jego utworów. 53 lata później Henryk Mikołaj Górecki – bo On był owym studentem – został patronem Filharmonii Śląskiej. To nam trafiła się taka piękna historia. Wierzmy, że podobne są jeszcze przed nami i solistami koncertu, na jaki zapraszamy w piątek 10 kwietnia.
Zaleca się do słuchaczy ów koncert także programem – muzyką przez naszych melomanów szczególnie lubianą. Jest w programie tego koncertu najpiękniejszy – a już na pewno w muzyce hiszpańskiej – koncert gitarowy. Dzięki niemu Joaquin Rodrigo zyskał światową sławę a adepci gry na gitarze ulubiona wprawkę – charakterystyczne akordy początkowe utworu, który bynajmniej nie jest jedynie nastrojową muzyczką, ale dziełem przepełnionym witalnością i żywiołowością. Nasze organy wykorzystamy w utworze Francisa Poulenca, wyróżniającym się w jego dorobku, nie mającym sobie równych w repertuarze koncertowym na organy i orkiestrę. Dzieło powstało na zamówienie – i w jej salonie prawykonane – księżniczki Edmondy de Polignac, spadkobierczyni imperium… maszyn do szycia Singer. Będzie też jeden z najbardziej błyskotliwych i z jednym z najoryginalniejszych finałów – Koncert fortepianowy C-dur KV 415 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wielbicieli opery ucieszą zaś w programie arie: Małgorzaty z uwielbianego przez operomanów Fausta Charlesa Gounoda, Rusałki z charakteryzującej się wspaniałą melodyką opery Antonína Dvořáka łączącej czeskie podanie ludowe z motywami baśni Mała syrenka Christiana Andersena oraz Gremina z operowego arcydzieła Piotra Czajkowskiego, opartego na literackim arcydziele Aleksandra Puszkina, poemacie dygresyjnym Eugeniusz Oniegin.

 


10 kwietnia 2015, piątek godz. 19.00 T, S

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Koncert dyplomantów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Czesław Grabowski – dyrygent
Małgorzata Garstka – fortepian
Lucyna Jarząbek – sopran
Paweł Kotarba - baryton
Tomasz Soczek – organy
Jakub Szeja – gitara
Program:
Joaquin Rodrigo – Concierto de Aranjuez
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy C-dur KV 415
Charles Gounod – aria Małgorzaty z opery Faust
Antonín Dvořák – aria Rusałki z opery Rusałka
Stanisław Moniuszko - aria Miecznika z opery Straszny dwór
Francis Poulenc – Koncert organowy g-moll

 

 

 

 

 

 

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.