F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

JUBILEUSZ MAESTRO JANA WINCENTEGO HAWELA - ORATORIUM "MESJASZ"

Viva il Maestro
Kompozytor, dyrygent i pedagog prof. Jan Wincenty Hawel 10 lipca obchodził będzie swe 80. urodziny. Wakacyjno-urlopowa ich pora sprawia, że my zapraszamy na nie wcześniej, w piątek 22 kwietnia. Nie ukrywamy, że chodziło nam i o to, by jubileusz Profesora włączyć w obchody 35-lecia Śląskiej Orkiestry Kameralnej, której był twórcą.
Maestro od zawsze silnie związany był z Filharmonią Śląską. Dyrygenturę ukończył u Karola Stryji, po studiach kompozytorskich u Bolesława Szabelskiego i jeszcze wcześniejszych na Wydziale Pedagogicznym. Nie cofnął danego Karolowi Stryji słowa i w 1981 roku stworzył filharmoniczną orkiestrę smyczkową, jednocześnie podejmując aż na dwie kadencje nowe dla siebie obowiązki rektora macierzystej uczelni, obecnej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. To Janowi Wincentemu Hawelowi Śląska Orkiestra Kameralna zawdzięczała specyficzny koloryt i pochlebne recenzje, w których była porównywana z orkiestrą Jerzego Maksymiuka czy legendarną Academy of St. Martin in the Fieds. Stał na jej czele przez trzy dekady, dzisiaj jest jej Szefem Honorowym.
Na dorobek kompozytorski Jana Wincentego Hawela składa się ponad 130 dzieł, m. in. 7 symfonii, 2 oratoria, Magnificat, Msza, Psalmy nieszporne na niedzielę, 6 Kwartetów smyczkowych, liczne utwory instrumentalne, kameralne i solowe oraz pieśni chóralne i solowe. Pierwszymi wykonawcami wielu z nich bywali filharmonicy śląscy. Kompozycje przyniosły Profesorowi 28 nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach kompozytorskich, m. in. im. Grzegorza Fitelberga, Artura Malawskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Stanisława Wiechowicza. Jan Wincenty Hawel odznaczony został ponadto wielokrotnie Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki. Jest kawalerem Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jak zauważają krytycy, Jan Wincenty Hawel w komponowaniu posługuje się własną metodą dwunastodźwiękową, odbiegającą od klasycznej serialnej techniki dodekafonicznej. Chętnie wykorzystuje technikę kontrolowanego aleatoryzmu. W twórczości kompozytora formalnym koncepcjom bardzo służy odpowiednia instrumentacja i rytm, który nie jest wyłącznie jednym z czynników muzycznej ekspresji. W bogatej twórczości kompozytor ujawnia swe zainteresowania sonorystyką. Ważną dziedziną Jego twórczości jest muzyka chóralna.
W jubileuszowym koncercie Jan Wincenty Hawel poprowadzi swoją orkiestrę, sekcję dętą filharmonicznych symfoników, chór i solistów w ogromnym i pełnym majestatu oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla.
Najgoręcej polecamy.

Viva il Maestro!22 kwietnia 2016, piątek godz. 19.00     T / S
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Urodzinowy Mesjasz Jana Wincentego Hawela
Uroczysty koncert z okazji Jubileuszu 80-lecia prof. Jana Wincentego Hawela
Śląska Orkiestra Kameralna
Sekcja dęta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Anna Ogińska – sopran
Roksana Wardenga – mezzosopran
Andrzej Lampert – tenor
Paweł Kołodziej – bas
Program:
Georg Friedrich Händel – Oratorium Mesjasz HWV 56

 

FILHARMONIA ŚLĄSKA. CHOPIN, HAENDEL, POP i JAZZ - poleca wyborcza.pl

FILHARMONIA ŚLĄSKA. SHLOMO MINTZ I PAUL MCCREESH oraz wiele innych ciekawych propozycji na koncert w Filharmonii Śląskiej - wyborcza.pl

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.