F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

JAZZ NA DWA FORTEPIANY

Przerwa urlopowa u nas dawno przeszła do historii. Na czas lata nie zamykamy się. Nie będziemy prowadzić działalności tak intensywnie, jak w sezonie, ale kto jeszcze na wakacje nie wyjechał, albo z urlopu już powrócił, znajdzie u nas z pewnością coś dla siebie interesującego. Co słuchaczy czeka? Ciekawi wykonawcy, niezwyczajne propozycje repertuarowe, lżejsza, ale bynajmniej nie schlebiająca tanim gustom muza.
Warto do nas zaglądać.
W niedzielę 16 lipca Wojciech Niedziela, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach wraz ze swoim absolwentem, Piotrem Matusikiem, wykonują w duecie na dwa fortepiany muzykę improwizowaną, otwartą, pełną barw i wirtuozowskich popisów, opartą na utworach z obszaru jazzu, oraz na kompozycjach własnych. Duet fortepianowy w muzyce jazzowej to rzadko spotykane brzmienie. Na dwa fortepiany grali między innymi Chick Corea i Herbie Hancock, Kevin Hays i Brad Mehldau a w Polsce Leszek Możdżer i Adam Makowicz.
Pianista jazzowy i kompozytor Wojciech Niedziela obecny jest na scenie jazzowej od lat 80. XX w. Był wieloletnim liderem zespołu New Presentation z Lorą Szafran i Piotrem Wojtasikiem. Obecnie usłyszeć go można w kwartecie i sekstecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, kwartetach Piotra Szmidta oraz Arka Skolika. Koncertował w kilkunastu krajach Europy, w USA i na Kubie w renomowanych klubach jazzowych A-trane (Berlin), Birdland (Nowy Jork), New Morning (Paryż), Montmartre (Kopenhaga), Blues Alley (Waszyngton). Jest laureatem wielu konkursów muzycznych (m.in.: Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Konkurs muzyczny w Leverkusen). Obok działalności koncertowej i fonograficznej (nagrał ok. 40 płyt, w tym 4 autorskie) prowadzi bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach, (kieruje Katedrą Twórczości i Interpretacji Jazzowej ) i w PWSZ w Nysie (jest dyrektorem tamtejszego Instytutu Jazzu). Jest wykładowcą podczas letnich Warsztatów Jazzowych w Puławach, Chodzieży i Lesznie. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.
Piotr Matusik to urodzony w Bielsku-Białej, absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli. Znakomicie odnajduje się w roli sidemana w akustyczno-jazzowym kwartecie skrzypka Bartosza Dworaka podobnie jak w roli lidera zespołu Piotr Matusik Quartet. Poza jazzem zajmuje się muzyką alternatywną, elektroniczną. Album Polished słowackiej wytwórni Hevhetia zebrał wiele pozytywnych recenzji, w których podkreślano pianistykę Piotra Matusika oraz jego kunszt kompozytorski. Album Tribute to Chick Corea Kwartetu Piotra Matusika został wydany przez renomowaną wytwórnię płytową Universal Music Polska. Jest laureatem m.in. I miejsca w międzynarodowym konkursie na kompozycję jazzową w Belgii (2016), Grand Prix 37. Jazz Juniors i Bielskiej Zadymki Jazzowej (z Bartosz Dworak Quartet) oraz II nagrody Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach (2015).


16 lipca 2017, niedziela g. 17.00

Sala kameralna Filharmonii Śląskiej
Jazz na dwa fortepiany
Duet fortepianowy w składzie:
Wojciech Niedziela – fortepian
Piotr Matusik – fortepian
W programie: standardy jazzowe oraz autorskie kompozycje

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.