JASNOŚCI PROMIENISTE & ORAWA

IV Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

„Fenomen, żywioł, tajemnica” – hasło tegorocznych IV Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego zaczerpnęliśmy z podtytułu najnowszej, już dostępnej w filharmonicznym sklepiku, książki Andrzeja Wendlanda „Górecki IV Symfonia Tansman Epizody”, którą promować będziemy podczas autorskiego spotkania przed koncertem 25 listopada. Zestawiając twórczość naszego patrona z utworami innych kompozytorów w czwartych Katowickich Dniach Henryka Mikołaja Góreckiego pragniemy zgłębić albo choć trochę zbliżyć się do tajemnicy jego niebywałego sukcesu oraz żywiołu i fenomenu jego twórczości.
W koncercie Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Roberta Kabary dostajemy paradę utworów na orkiestrę smyczkową czołowych polskich kompozytorów XX wieku, Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego oraz takiż utwór już wieku XXI – syn naszego patrona.
Jasności promieniste – małe misterium na sopran i orkiestrę Mikołaj Górecki (rocznik 1971) skomponował 4 lata temu. Ta kompozycja o wybitnie lirycznym tytule, zaczerpniętym z poezji Czesława Miłosza, zamówiona została przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Jest to utwór czteroczęściowy przeznaczony na orkiestrę smyczkową oraz głos solowy (sopran). W kolejnych częściach utworu pojawiają się fragmenty poezji Czesława Miłosza: w pierwszej części słowa wiersza „A jeżeli”, druga część jest czysto instrumentalna, w trzeciej części – fragment wiersza „Ogrodnik” oraz w kulminacyjnej, ostatniej części – wiersz „Jasności promieniste”. Charakter kompozycji jest bardzo pogodny, optymistyczny, kontemplacyjny. Utwór stylistycznie plasuje się w orbicie „nowego romantyzmu”, a jego harmonika nawiązuje miejscami do amerykańskiego kina lat trzydziestych. Możemy się cieszyć, że do wykonania utworu młodego Góreckiego – którego nagranie zamierzamy umieścić na planowanej płycie z II Symfonią „Kopernikowską” ojca – udało się pozyskać Agatę Zubel, wielce utalentowaną młodą kompozytorkę i wokalistkę, znaną z niestandardowej skali głosy i wykorzystywania go w sposób łamiący stereotypy. Jest laureatką kilkunastu konkursów wokalnych i kompozytorskich zwyciężczynią Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów (utworem „Not I”; 2013), zdobywczynią m.in. Paszportu „Polityki” (2005), „Fryderyka 2010” za monograficzną płytę „Cascasndo”.
Do wykonania partii solowej w fortepianowym koncercie Henryka Mikołaja Góreckiego zaproszono Jakuba Gwardeckiego, urodzonego w Bielsku-Białej, absolwenta Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla (dyplom z wyróżnieniem). Studiował również u prof. Adama Wibrowskiego, oraz prof. Aleksieja Maksymowa, a warsztat doskonalił na kursach mistrzowskich takich pianistów, jak Marc Laforet, Jean Micauld czy Aleksiej Orłowiecki. Koncertował w Polsce, Rosji, Francji, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji, Polinezji Francuskiej, w Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku. Był gościem festiwali muzycznych, jak m.in. „Wirtuozi 2000” w Sankt Petersburgu, Festiwal Muzyki Ferenca Liszta w Budapeszcie, „Chopin Chez George Sand” w Nohant/La Chartre, Muzyka Narodów w Sankt Petersburgu, Dni Kultury Słowiańskiej w Bratysławie. Wziął udział w licznych nagraniach audycji dla polskich i zagranicznych stacji radiowych i telewizyjnych. Oprócz muzyki klasycznej bardzo ważną część działalności artystycznej Jakuba Gwardeckiego zajmuje uprawianie różnych form muzyki improwizowanej, takich jak jazz, blues, rock, soul. Wystąpił z formacją Kinga Głyk Trio na Fetiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, na Jantar Jazz Festiwal w Gdańsku i wielu innych.

18 listopada 2016, piątek godz. 19.00 [T]

Fenomen, żywioł, tajemnica
IV Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Śląska Orkiestra Kameralna