GITAROWY OKTET DLA KONESERA

W październikowej Filharmonii Konesera Śląski (sobota, 24 X) proponujemy Śląski Oktet Gitarowy – jedyny gitarowy oktetem na świecie występujący w stałym składzie.
Zespół powstał w 2001 z inicjatywy Franciszka Wieczorka. Tworzyli go pedagodzy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Poza Polską Śląski Oktet Gitarowy występował dotychczas na Słowacji, Węgrzech, w Czechach, Grecji, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Zdobył I nagrodę oraz tytuł Artist of the Year na International Festival InterArtia 2008 w kategorii zespołów kameralnych.
W programie koncertu Śląskiego Oktetu Gitarowego znajdą się kompozycje skomponowane na gitary bądź gitarowe opracowania arcydzieł muzyki klasycznej. Rozpocznie go gitarowe opracowanie uwertury Egmont Ludviga van Beethovena – najpopularniejszego fragmentu ilustracji muzycznej tragedii Goethego. Joaquin Turina przypomniany zostanie gitarową wersją cyklu fortepianowych miniatur z 1930 roku Cinco danzas gitanas. Z dorobku współczesnego kompozytora Hansa Brüderla wybrano do programu ulubiony na wielu konkursach gitarowych utwór Around „Mi” (Wokół „mi”), zaś ze spuścizny Wojciecha Kilara – Orawę. Potem będą gitarowe wersje przebojów Michaela Jacksona i Leonarda Bernsteina oraz najpopularniejszego fragmentu baletu Gajane Arama Chaczaturiana – Tańca z szablami. Koncert zamkną dwa współczesne utwory polskie: Góreckiada Bartłomieja Budzyńskiego oraz Widokówka z gór Jerzego Bauera.

24 października 2015, sobota godz. 16.00
Sala kameralna, Filharmonia Śląska
Filharmonia Konesera
Śląski Oktet Gitarowy