EUROPEJSKIE DZIEŁA Z AZJATYCKIM AKCENTEM

Rinę Sudo mieliśmy okazję poznać podczas w XVI warszawskim Konkursie Chopinowskim, maestra Jamesa P. Liu – na koncercie Filharmonii Zabrzańskiej. Podczas II Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego spotkają się z nami w Katowicach, w piątek 28 listopada. Japonka i singapurski szef chińskiej orkiestry swoje azjatyckie temperamenty objawią w interpretacjach dzieł Europejczyków. To zapowiada się interesująco.
James P. Liu z Singapuru Jest wychowankiem Konserwatorium w Utrechcie (Holandia) i Michigan State University (USA). Jego profesorami byli Elias Arizcurena, Michelle Roche, Victor Liberman, Leona Gregorian, Gustav Meier i Larry Rachleff. Od 2004 roku jest szefem Orkiestry Filharmonii w Wuhan (Chiny); w 2011 został również dyrektorem artystycznym tamtejszego Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego. Gościnnie dyrygował m.in. orkiestrami Cyprus State Symphony, Duisburg Philharmoniker, Bohuslav Martinu Philharmonic, a także m.in. w Japonii, Taipei, USA, Meksyku i Włoszech. Koncertował z tak znakomitymi artystami, jak Lang Lang, czy Jian Wang.
Rina Sudo to jedna z najwybitniejszych japońskich pianistek jej pokolenia (rocznik 1987). Zdobyła Złotą Nagrodę azjatyckiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, była uczestniczką XVI Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Koncertuje w Japonii, USA i Nowej Zelandii oraz w Europie, m.in. w Austrii, Polsce, Wielkiej Brytanii, we Francji, w Niemczech i we Włoszech.
Jesteśmy ciekawi jak ich azjatyckie serca oddadzą mrożenie krwi w żyłach przez Carla Marię von Webera, dzięki jego mistrzowskiej orkiestracji, mimo szablonowych zabiegów muzycznych, oddającej osobliwe wydarzenia i grozę Wolnego strzelca – operowej ikony wczesnych lat XIX stulecia. Liczymy na zaintrygowanie nas muzyką tak uwielbianego w Azji naszego Fryderyka Chopina i zaciekawienie interpretacją maestra z Singapuru VII Symfonii Antonína Dvořáka, powstałej na zamówienie Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego i uznawanej za najwybitniejsze dzieło orkiestrowe czeskiego kompozytora.

28 listopada 2014, piątek godz. 19.00 T, S

II Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego