ENERGETYCZNY KONCERT Z IWONĄ SOBOTKĄ

Propozycją dla żądnych pogodnego nastroju i pozytywnej energii – a po uprzykrzającej się zimie takich zapewne jest wielu – jest program koncertu Śląskiej Orkiestry Kameralnej sobotę 7 marca. Polecamy, zwłaszcza, że solistką jest Iwona Sobotka – zdobywczyni Grand Prix belgijskiego Queen Elisabeth International Music Competition (2004).
Orkiestra pod dyrekcja Roberta Kabary słuchaczom proponuje w nim doskonałą – jak zauważa Maryla Renat – w słuchaniu dla melomanów rozmiłowanych w muzyce pogodnej, o dużym ładunku pozytywnej energii XV Symfonię G-dur KV 124 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz jego o rok późniejszy, wokalnie wirtuozowski utwór, bardziej operowy, niż religijny motet o koronacji Maryi Exsultate, jubilate F-dur KV 165/158a. W swym toku muzycznych ornamentów i popisowych koloratur ma charakter rozbudowanej, trzyczęściowej arii koncertowej. Udział Iwony Sobotki w jego wykonaniu z pewnością melomanów ogromnie ucieszy.
To muzyczne spotkanie dopełni III Kwartet smyczkowy es-moll op. 30 Piotra Czajkowskiego, ogromnie cenionego rosyjskiego symfonika. Koncertem Śląskiej Orkiestry Kameralnej zwracamy słuchaczom uwagę, że to on – Piotr Czajkowski zapoczątkował rozwój kameralistyki w jego rodzinnym kraju wcześniej nieomal nieobecnej. I chociaż w tym utworze mniej jest mozartowskiej pogody – kwartet na ma charakter utworu in memoriam, poświecony został zmarłemu przyjacielowi, skrzypkowi i profesorowi konserwatorium moskiewskiemu, Ferdynandowi Laubie – i w nim zauroczy nas jego kantylenowość, szeroko rozpięta fraza i silna emocjonalność.
Polecamy!

7 marca 2015, sobota godz. 18.00 T,K