F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

ENERGETYCZNY KONCERT Z IWONĄ SOBOTKĄ

Propozycją dla żądnych pogodnego nastroju i pozytywnej energii – a po uprzykrzającej się zimie takich zapewne jest wielu – jest program koncertu Śląskiej Orkiestry Kameralnej sobotę 7 marca. Polecamy, zwłaszcza, że solistką jest Iwona Sobotka – zdobywczyni Grand Prix belgijskiego Queen Elisabeth International Music Competition (2004).
Orkiestra pod dyrekcja Roberta Kabary słuchaczom proponuje w nim doskonałą – jak zauważa Maryla Renat – w słuchaniu dla melomanów rozmiłowanych w muzyce pogodnej, o dużym ładunku pozytywnej energii XV Symfonię G-dur KV 124 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz jego o rok późniejszy, wokalnie wirtuozowski utwór, bardziej operowy, niż religijny motet o koronacji Maryi Exsultate, jubilate F-dur KV 165/158a. W swym toku muzycznych ornamentów i popisowych koloratur ma charakter rozbudowanej, trzyczęściowej arii koncertowej. Udział Iwony Sobotki w jego wykonaniu z pewnością melomanów ogromnie ucieszy.
To muzyczne spotkanie dopełni III Kwartet smyczkowy es-moll op. 30 Piotra Czajkowskiego, ogromnie cenionego rosyjskiego symfonika. Koncertem Śląskiej Orkiestry Kameralnej zwracamy słuchaczom uwagę, że to on – Piotr Czajkowski zapoczątkował rozwój kameralistyki w jego rodzinnym kraju wcześniej nieomal nieobecnej. I chociaż w tym utworze mniej jest mozartowskiej pogody – kwartet na ma charakter utworu in memoriam, poświecony został zmarłemu przyjacielowi, skrzypkowi i profesorowi konserwatorium moskiewskiemu, Ferdynandowi Laubie – i w nim zauroczy nas jego kantylenowość, szeroko rozpięta fraza i silna emocjonalność.
Polecamy!


7 marca 2015, sobota godz. 18.00 T,K
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent
Iwona Sobotka – sopran
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – XV Symfonia G-dur KV 124
Wolfgang Amadeus Mozart – Exsultate, jubilate F-dur KV 165/158a
Piotr Czajkowski – III Kwartet smyczkowy es-moll op. 30


 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.