F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

DWA PRAWYKONANIA POD GWIAZDĄ HENRYKA MIKOŁAJA GÓRECKIEGO

Zakończony kilka dni temu X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga skrócił nam tegoroczne V Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. W piątek 1 grudnia zrekompensują ten fakt dwa prawykonania nowych utworów Piotra Mossa i Mikołaja Góreckiego. Prezentacja obecnie powstających dzieł staje się dobrą tradycją Dni. Tym cenniejszą, że prezentujemy w nich nowe dzieła, które potem wchodzą do repertuarów innych orkiestr.
Jak przekazał nam Piotr Moss Musique pour cordes powstała w 2016 roku. Utwór zamówił u kompozytora berliński mecenas sztuki Johannes Honigmann. W rok później nagrała go Orkiestra Amadeus pod dyrekcja Agnieszki Duczmal. Na swoim portalu internetowym napisała wówczas: Wczorajsze popołudnie spędziliśmy, nagrywając dla Polskiego Radia prawykonanie niesamowitego utworu Piotra Mossa Musique pour Ordes. Niesłychanie wymagający wyobraźni muzycznej i sprawności technicznych. Dużo pięknych myśli, bogactwo przeplatanych ze sobą i zmieniających się nastrojów – jak to bywa w życiu. Radość miesza się ze smutkiem, co chwilę potykamy się o jakieś rafy… Duże przeżycie. Dzięki, Piotrze! U nas w Katowicach utwór będzie prawykonany estradowo. Składa się z pięciu części, które mogą być wykonywane albo attaca albo oddzielnie: Prologue – Intermède IAir –Intermède IIEpilogue.
II Koncert na flet i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego jest zadedykowany Jadwidze Kotnowskiej. Został napisany w 2017 roku. Składa się z czterech części. Czas utworu wynosi około 16-17 minut.
Te nowości w programie spuentuje III Kwartet smyczkowy es-moll op. 30 Piotra Czajkowskiego w opracowaniu na orkiestrę smyczkową Jana Wincentego Hawela. Chociaż Piotr Czajkowski najbardziej ceniony jest za swe dzieła orkiestrowe, na uwagę zasługują także jego utwory kameralne i solowe. Swój III Kwartet smyczkowy zadedykował pamięci czeskiego skrzypka Ferdynanda Lauba, profesora moskiewskiego konserwatorium i prymariusza zespołów – pierwszych wykonawców poprzednich kwartetów smyczkowych Czajkowskiego. O ile w obu pierwszych kwartetach Czajkowskiego – pisała Danuta Gwizdalanka – skłonność do patosu i nieustannych zmian napięcia sprawiła, że kolejne części upodabniały się do siebie, w III Kwartecie kontrasty pomiędzy sąsiednimi ustępami wydają się aż nazbyt ostre. Wrażenie takie powstaje zwłaszcza wtedy, gdy po przepełnionym rozpaczą Andante rozpoczyna się żywe, a dalej nawet brawurowe Allegro non troppo e risoluto z pomysłowymi przesunięciami akcentów. Wyjaśnienia  tak szokującego kontrastu należałoby poszukiwać w złożonej psychice kompozytora – chyba, że uzna się  za zadawalającą interpretację radzieckiego muzykologa Alszwanga: „Oto życie, ludowe życie ostatecznie triumfuje i nad śmiercią, i nad subiektywnymi przeżyciami jednostki!”.
 
1 grudnia 201, piątek g. 19.00 [T]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska 
V Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent
Jadwiga Kotnowska – flet
Program:
Piotr Moss – Musique pour cordes (prawykonanie)
Mikołaj Górecki – II Koncert na flet (prawykonanie)
Piotr Czajkowski – III Kwartet smyczkowy es-moll op. 30 (opr. J.W. Hawel)  
Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.