F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

DUET ORGANOWO SKRZYPCOWY

Organowo-skrzypcowy duet proponuje prof. Władysław Szymański w najbliższym Filharmonicznym wieczorze organowym w niedzielę 13 listopada. Zagrają wspólnie organista ze Stuttgartu Krzysztof Lukas i tajwańska skrzypaczka Yen-Lin Huang.
Krzysztof Lukas naukę gry na organach rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Rybniku w klasie prof. Władysława Szymańskiego. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego (1998) oraz Hochschule für Musik w Stuttgarcie w klasie organów prof. Jona Laukvika, gdzie uzyskał dyplomy Künstlerische Ausbildung (2001) oraz Solistenklasse (2003). Edukację uzupełniał na licznych kursach mistrzowskich u niemal wszystkich najwybitniejszych organistów europejskich, m.in. u Tona Koopmana i Guy’a Boveta, u których też studiował prywatnie.
Jest zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Rumi (1997) oraz laureatem kilku międzynarodowych konkursów organowych w Niemczech, Francji, Włoszech i w Rosji. Występował w kilkunastu krajach europejskich, w północnej Afryce oraz w Azji. Dokonał nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Austrii, we Włoszech i na Słowacji. Prowadzi kursy i seminaria dotyczące interpretacji muzyki organowej w Europie oraz w Azji. Jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od kilkunastu lat mieszka w Stuttgarcie, gdzie jest organistą Kościoła Marcina Lutra.
Yen-Lin Huang urodziła się na Tajwanie. Ukończyła studia w Hochschule für Musik w Stuttgarcie, uzyskując dyplomy koncertowe w zakresie solowej gry na skrzypcach oraz kameralistyki. Uczestniczyła w licznych festiwalach muzycznych, jak np. Der Musikalische Sommer Ostfrieslands, Max-Reger-Tage, Taipei New Music Festival, Aschaffenburg Europe Bach Music Festival, Shanghai New Music Festival, SIMF. Jest laureatką nagrody Niemieckiego Towarzystwa Muzycznego. W swej działalności poświęca się zwłaszcza popularyzacji muzyki kameralnej oraz pedagogice muzycznej.

 

 

13 listopada 2016, niedziela godz. 17.00 [T] [O]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmoniczne wieczory organowe
Krzysztof Lukas – organy
Yen-Lin Huang – skrzypce, Tajwan
Roman Jochymczyk – słowo o muzyce
Program:
Johann Sebastian Bach – Gavotte en Rondeau z Partity E-dur nr 3 BWV 1006
Otto Olsson – Romans na skrzypce i organy op. 24
Johannes Brahms – Sonatensatz (Scherzo)
Paul Hindemith – Trauermusik (transkrypcja na skrzypce i organy: Heribert Breuer)
Muzyka tradycyjna, Bochan Li – Legenda o markizie Yi z krainy Zeng
Konstanty Gorski – Fantazja f-moll
Felix Mendelssohn-Bartholdy – op. 65 nr 4
Louis Vierne – cz. II i V VI Symfonii organowej op. 59
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.