DNI CHORZOWA Z ORKIESTRĄ SYMFONICZNĄ

Filharmonicy na Święcie Miasta Chorzowa

Datę 24 czerwca 1257 r. nosi akt zezwalający na lokację wsi Chorzów (Chareu). Z okazji 757. rocznicy tego wydarzenia, podczas Święta Miasta Chorzowa w sobotę 21 czerwca w kościele pw. św. Marii Magdaleny przy ul. Bożogrobców 31 odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Po niej, o godz. 13 dla chorzowian wystąpią w świątyni filharmonicy śląscy.
Orkiestra Symfoniczna pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka przedstawi dwa arcydzieła muzyki klasycznej. Rozpocznie występ znaną Arią na strunie G. Tym nieco mylącym tytułem opatrzył August Wilhelmj – niemiecki Paganini, jeden z największych skrzypków drugiej połowy XIX wieku – swą transkrypcję Arii z suity orkiestrowej D-dur nr 3 BWV 1068 Johanna Sebastiana Bacha. Głęboko refleksyjna i uczuciowa Aria obdarzona jest szczególnym pięknem.
Potem melomani usłyszą jedną z dwóch napisanych w tonacji molowej symfonii Wolfganga Amadeusa Mozarta. 40. Symfonia g-moll KV 550 ma całkowicie odmienny charakter niż ogromna większość jego dzieł. Jej przyciszony, intensywnie pulsujący początek ma niewiele odpowiedników z równie poruszającymi fragmentami otwierającymi symfonie w całej literaturze symfonicznej. Znakomicie skonstruowane cztery części symfonii odznaczają się jednolitością nastroju, oddającego, jak się wydaje, artystyczne zmagania kompozytora ze sobą i przeciwnościami.

21 czerwca 2014, sobota godz. 13
Kościół pw. św. Marii Magdaleny, Chorzów