CZWARTĄ I DRUGĄ KREUJEMY WIELKIE EMOCJE

W filharmonicznym sklepiku już od września dostępna będzie płyta naszych symfoników pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka z IV Symfonią Tansman Epizody op. 85 Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010), nagraną przez Polskie Radio S.A. 15 lutego minionego roku w Łodzi podczas koncertu Tansman Festival 2015, po Londynie, Los Angeles i Amsterdamie zamykającego cykl światowych premier tego powstałego w 2006 roku utworu. Płyta ukazuje się ze źródłowym komentarzem inicjatora Czwartej – Andrzeja Wendlanda, a jej dopełnieniem jest światowa premiera fonograficzna Kyrie op. 83 naszego patrona. Powstało w 2003 roku na chór mieszany (na płycie będzie to, przygotowany przez Jarosława Wolanina, Chór Filharmonii Śląskiej), perkusję i orkiestrę smyczkową. Henryk Mikołaj Górecki zamierzał na zamówienie Ojca Świętego Jana Pawła II skomponować mszę. Nie zdążył. Skomponował jedynie Kyrie, które po raz pierwszy zostało wykonane 21 kwietnia 2014 roku w Warszawie podczas koncertu Próg nadziei – w hołdzie Janowi Pawłowi II.

Czwarta zaskoczyła melomanów swą odmiennością od wcześniejszych symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, zwłaszcza od najsłynniejszej poprzedniczki – Symfonii pieśni żałosnych. Tak się ułożyło, że w dorobku naszego patrona każda symfonia jest inna. Czy na pewno? Przecież każda niesie ogromy ładunek emocji.

Na inaugurację 72. sezonu 2016/2017 Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej dyrektor Mirosław Jacek Błaszczyk nie przypadkiem wybrał z dorobku patrona II Symfonię Kopernikowską op. 31, dzieło na sopran, baryton chór i orkiestrę z 1972 roku zamówione przez Fundację Kościuszkowską dla uczczenia 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Kontemplacja kosmosu była jedną z pasji kompozytora, któremu Krzysztof Zanussi zwrócił uwagę, iż odkrycie Mikołaja Kopernika, że Ziemia obraca się wokół Słońca, nie było odkryciem optymistycznym. Zburzyło dotychczasowe myślenie, na którym opierał się stosunek człowieka do otaczającej rzeczywistości. – Przestaliśmy być pępkiem świata, w obliczu bezkresu staliśmy się niczym – mówił kompozytor. Z tej konstatacji zrodziła się dwudzielność kompozycji. W pierwszej części symfonii H.M. Górecki przedstawia cały mechanizm świata, kosmosu. Olbrzymia 110-osobowa orkiestra poprzez gigantyczne, orbitalne następstwa form i harmonii (David Drew) odsłania słuchaczom wszechświat przełożony na dźwięki, jego ogrom i grozę. Podpisem pod tym dziełem stają się słowa śpiewane przez chór: Bóg, który stworzył niebo i ziemię. W części drugiej brzmienie orkiestrowe schodzi na dalszy plan, ustępując śpiewowi solistów. Kontynuują wątek podjęty przez chór, ale na gruncie bardziej ludzkim, kontemplacyjnym.

Tę wielką symfonię poprzedzą w koncercie inaugurującym sezon: Kaprys włoski Piotra Czajkowskiego i Rapsodia na temat Paganiniego Siergieja Rachmaninowa, którą zagra Lukas Geniušas laureat dwóch największych międzynarodowych konkursów pianistycznych – XVI im. F. Chopina w Warszawie i XV im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Tu tez szykują się różnorodne emocje.

23 IX 2016, piątek g. 19.00 [T] [S] [B] [W]
Inauguracja 72. sezonu artystycznego Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Lukas Geniušas – fortepian
Laureat XVI Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie i XV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. P. Czajkowskiego w Moskwie
Joanna Woś – sopran
Mariusz Godlewski – baryton
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Piotr Czajkowski – Kaprys włoski op. 45
Siergiej Rachmaninow – Rapsodia na temat Paganiniego op. 43
Henryk Mikołaj Górecki – II Symfonia Kopernikowska op. 31

Bilety, abonamenty i karnety na nowy sezon do nabycia w Kasie biletowej Filharmonii Śląskiej, czynnej w sierpniu od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 (przerwa w godz. 13:00 - 13.30), a od września 2016r. w poniedziałki i wtorki w godz. 9;30-17:00, środy i czwartki w godz. 10:30 - 18:00 oraz w piątki w godz. 11.00 - 19:00 (przerwa w godz. 13:00 - 13.30). UWAGA!: TYMCZASOWE WEJŚCIE DO KASY OD ULICY OPOLSKIEJ (DO DNIA 19 SIERPNIA B.R.)

SPRZEDAŻ W KASIE FILHARMONII ŚLĄSKIEJ:

WYMIANA ABONAMENTÓW NA SEZON 2016/2017- W DNIACH OD 16 DO 19 SIERPNIA B.R.
SPRZEDAŻ ABONAMENTÓW ORAZ BILETÓW NA NOWY SEZON: OD 16 SIERPNIA 2016R. OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZINACH OD 9.00 DO 17.00 (PRZERWA OD 13.00 DO 13.30)
SPRZEDAŻ BILETÓW ONLINE: OD 22 SIERPNIA B.R.