CZŁOWIEK LEGENDA: ENNIO MORRICONE

W niedzielę 28 sierpnia zapraszamy na muzyczną wycieczkę po filmowych krainach Ennia Moricone, najsłynniejszego twórcy muzyki filmowej. Orkiestrę Symfoniczną FŚl. poprowadzi w tym koncercie Jan Walczyński, aranżer, kompozytor, dyrygent od 1986 roku prowadzący w polskich filharmoniach autorskie programy (we własnych aranżacjach) prezentujące muzykę filmową. Każdy z programów – a przygotował ich już prawie trzydzieści – poświęcony jest innemu wybranemu tematowi bądź twórcy (m.in.: Muzyka z westernów, Muzyka z filmów gangsterskich, Muzyka z romansów, Muzyka filmowa Nino Roty i właśnie Muzyka filmowa Ennio Morricone. Jest znany i ceniony z tworzenia świetnie brzmiących i ciekawych aranżacji. Nagrał m.in. płytę Piosenki filmowe z lat 50.
Ennio Moricone, który w tym roku skończy 88 lat, pierwszy utwór skomponował gdy miał lat sześć. Jest autorem muzyki do ponad 500 filmów. Płyty z jego muzyką sprzedały się w ponad 70 milionach egzemplarzy. Ponad 40 z jego soundtracków zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową a on sam dostał Oscara w roku 2016 za muzykę do filmu Nienawistna ósemka. 30 sierpnia 2009 r. Ennio Morricone wystąpił w Polsce na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej. 29 września 2012 w Kielcach odebrał z rąk arcybiskupa Gianfranco Ravasiego Medal Per artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury. Ceremonię uświetniło wykonanie przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej nowej wersji utworu Tra Cielo e Terra, dedykowanego Janowi Pawłowi II. W tym roku Ennio Moricone koncertował we Wrocławiu, w lutym przyszłego ma pojawić się w Krakowie. U nas jego muzyka już 28 sierpnia.

28 sierpnia 2016, niedziela godz. 17.00 i 20.00
Człowiek legenda: Ennio Morricone