F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

COŚ WIĘCEJ NIŻ TYLKO JAPOŃSKIE I POLSKIE

Solistkami koncertu Orkiestry Symfonicznej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka w niedzielę 4 października będą młode, utalentowane pianistki japońskie, wychowanki Tokyo College of Music: panie Yoko Mukai, Sumire Sakamoto, Miho Amakai, Minori Hamamoto i Yui Onda. Mamy nadzieję, że wspólny występ artystów z odmiennych kręgów i doświadczeń kulturowych przyniesie wartość ciekawszą i pełniejszą, niż prosta suma naszych talentów i odmiennych tradycji.
Koncert jest rezultatem i elementem naszej stałej współpracy z IMC Music Publisher, które zaprosiło filharmoników śląskich na tournée po Japonii w przyszłym roku. Wcześniej na to samo zaproszenie filharmoniczni symfonicy gościli w Kraju kwitnącej wiśni w latach 2010, 2012 i 2014. Do każdego z tych wyjazdów przygotowywali kilkadziesiąt (60-80) utworów.
W Katowicach usłyszymy dalekowschodnie interpretacje obu koncertów uwielbianego przez Japończyków Fryderyka Chopina oraz trzyczęściowego koncertu D-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta z grudnia 1773 roku. Japońskie pianistki wykonają też pierwsze części rosyjskich koncertów fortepianowych.
Nie ma słynniejszego początku koncertu, niż akordy otwierające drugi, c-moll, Siergieja Rachmaninowa, w którym kompozytor zdaje się przebywać drogę od mrocznej niepewności do płomiennego zdecydowania. Ta część zdaje się potwierdzać, że utworem tym Rachmaninow przezwyciężył toczącą go depresję. Zdecydowanie najbardziej charakterystyczny z pięciu fortepianowych koncertów Siergieja Prokofiewa – trzeci, C-dur – otwiera tęskna partia klarnetu, przywodząca na myśl Rosję. To klarnetowe wprowadzenie zawiera motywy, które powracać potem będą w całym dziele, które stało się jednym z najpopularniejszych w dorobku kompozytora.

 

4 października 2015, niedziela godz. 17.00 T / S
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Synergia kultur
Koncert specjalny gości z Krainy kwitnącej wiśni
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Yoko Mukai – pianistka
Sumire Sakamoto – pianistka
Miho Amakai – pianistka
Minori Hamamoto – pianistka
Yui Onda – pianistka
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – V Koncert fortepianowy D-dur KV 175
Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op.11
Siergiej Rachmaninow – II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 (cz. I)
Siergiej Prokofiew – III Koncert fortepianowy C-dur op. 26 (cz. I)
Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21

 


 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.