F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

BIAŁORUSKI CHÓR NA FILHARMONICZNEJ ESTRADZIE

Katedra Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zorganizowała II Międzynarodowy Festiwal Chórów Akademii Muzycznych „KoChAM muzykę współczesną”. W jego programie między 11 a 13 grudnia przewidziano warsztaty, wykłady i oczywiście koncerty zaplanowane w trzech najnowszych salach koncertowych Katowic – miasta muzyki: uczelnianej, Filharmonicznej i NOSPR. W Filharmonii Śląskiej festiwalowy koncert odbędzie się we wtorek 12 grudnia o godz. 19. Wystąpi w nim jedyny zagraniczny gość festiwalu – Chór Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki pod dyrekcją Inessy Bodyako.
Wystąpią również – sopran Anastasia Hrapitskaya, tenor Aleksandr Mikhniuk oraz perkusiści Vladislav Dybal i Dmitriy Shepelev.
Chór, 3 lata młodszej od katowickiej uczelni, Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej po raz pierwszy poza Białorusią koncertował w 1995 roku na I Międzynarodowym Konkursie Szkół Muzycznych krajów członkowskich WNP i Europy w Kiszyniowie (Mołdawia), zdobywając tam Grand Prix. 2 lata później powtórzył ten sukces na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce i na II Międzynarodowym Konkursie Chórów w Darmstadt (Niemcy). Podobne sukcesy zespołu przynosiły kolejne lata, wypełnione też wykonaniami ogromnych dzieł wokalno-symfonicznych, jak „Magnificat” i „Pasja według św. Jana” BWV 245 J.S. Bach, Msza c-moll” W.A. Mozarta, IX Symfonia L. van Beethovena, „Świąteczna bajka” G. Shutza i XIII Symfonia D. Szostakowicza. Od samego początku prowadzony przez Artystę Ludowego ZSRR i Białorusi, profesora V. Rovdo (1921-2007), obecnie działa pod wodzą Inessy Bodyako. Chór wielokrotnie koncertował w Polsce, Włoszech i Niemczech.
Katowickiej publiczności białoruscy śpiewacy proponują muzykę Walerija Aleksandrowicza Gawrylina – „Symfonię-diejstwo” na głosy solowe, chór, obój, perkusje i recytatora i „Pieriezwony”, które będą przedmiotem przedpołudniowych warsztatów w Akademii Muzycznej oraz rosyjska muzykę sakralną i współczesne aranżacje białoruskich pieśni ludowych.

 


12 grudnia 2017, wtorek g. 19.00 [T] [O]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
II Międzynarodowy Festiwal Chórów Akademii Muzycznych
„KoChAM muzykę współczesną”
Chór Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki w Mińsku
Inessa Bodyako – dyrygent
Anastasia Hrapitskaya – sopran
Aleksandr Mikhniuk – tenor
Vladislav Dybal – perkusja
Dmitriy Shepelev – perkusja

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.