BA...ROCKOWY KARNAWAŁ KWINTETU ŚLĄSKICH KAMERALISTÓW

W końcówce tegorocznego karnawału Kwintet Śląskich Kameralistów w środę 11 lutego proponuje szampańska zabawę muzyczną na ba…rockową nutę. Wszystko za sprawą aranżacyjnego talentu koncertmistrza Śląskiej Orkiestry Kameralnej Dariusza Zbocha. Zabawił się własną wyobraźnią i przeboje rocka lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zaaranżował tak, jak mogliby je napisać – gdyby dożyli naszych czasów – Johann Sebastian Bach, George Händel, Piotr Czajkowski, czy Maurice Ravel.
Ten pomysł udało się Kwintetowi Śląskich Kameralistów zrealizować już także na płycie (nr katalogowy: APO233), wydanej przez Acte Préalable; u nas – muzyka żywa.
Kwintet Śląskich Kameralistów to liderzy Śląskiej Orkiestry kameralnej: skrzypkowie Dariusz Zboch i Jakub Łysik, altowiolista Jarosław Marzec, wiolonczelistka Katarzyna Biedrowska i kontrabasista Krzysztof Korzeń. Zespól działa od lipca 1993 roku, najpierw jako kwartet, powiększony następnie o kontrabas. Każdy z muzyków ma w swym dorobku udział w wielu tak prestiżowych festiwalach, jak Schleswig-Hostein Musikfest, MDR Musiksommer, czy międzynarodowe festiwale w Ayamonte i Rialp. Współpracowali z takimi znakomitościami, jak Yehudi Menuhin, Waleri Gergiew, Justus Frantz, Pinchas Zukerman, Maxim Vengerov, Mścisław Rostropowicz, Kevin Kenner czy Ivan Monighetti.

11 lutego 2015, środa godz. 18.00 K
Kameralnie w Filharmonii: Ba...rockowy karnawał Kwintetu Śląskich Kameralistów
Kwintet Śląskich Kameralistów w składzie:
Dariusz Zboch – I skrzypce
Jakub Łysik – II skrzypce
Jarosław Marzec – altówka
Katarzyna Biedrowska – wiolonczela
Krzysztof Korzeń – kontrabas
Antonín Dvořák – Kwintet smyczkowy nr 2 G-dur, op.77, cz. II Scherzo. Allegro vivace
Electric Light Orchestra – Ticket to the Moon
Billy Joel – Just the Way You Are
Esa Einai (tradycyjna melodia żydowska)
Ray Charles – Unchain My Heart
The Animals – House of the Rising Sun
Naomi Shemer – Hoy Artzi Moladti
Elvis Presley – Love Me Tender
Elton John – Sorry, Seems to Be the Hardest Word
Johann Strauss – Nad pięknym modrym Dunajem
Paul Anka – Diana
Carlos Gardel – Por una cabeza
Ajde Jano (tradycyjna melodia żydowska)

18 stycznia 2015r. w programie 2 Polskiego Radia emitowano wywiad z muzykami Kwintetu Śląskich Kameralistów, promujących swoją nową płytę, zawierającą kwintety skrzypcowe Krzysztofa Pendereckiego oraz Antonina Dvořaka. Płyta muzyków, jednocześnie na co dzień działających w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej – jednym z trzech zespołów muzycznych działających w Filharmonii Śląskiej, otrzymała pozytywne recenzje krytyków muzycznych magazynu Newsweek, Presto, Muzyka 21 oraz portalu polskieradio.pl. Płyta została objęta patronatem RMF Classic.

Radiowy wywiad tutaj

Ostatnia płyta Kwintetu "Penderecki, Dworzak & String Quintet", wydana w ubiegłym roku zyskała pozytywne opinie nie tylko w Polsce, ale również i w Wielkiej Brytanii.  Dla MusicWeb International stała się płytą miesiąca (review recording of the month). Więcej recenzji znajdziesz w naszej Strefie Melomana w kategorii Media o nas, skrót tutaj.

Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy wydawnictwa !