30 MAJA: ŚLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA W ŁAŃCUCIE

Kameralna na 53. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie

José Carreras rozpoczął 53. Muzyczny Festiwal w Łańcucie, a w piątek 30 maja Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Massimiliana Caldiego go zakończyła. Nasza orkiestra wystąpiła wespół z młodą włoską pianistką Leonorą Armellini. Na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010) zdobyła Nagrodę Janiny Nawrockiej za niezwykłą muzykalność i piękno dźwięku. Urodzona w Padwie, mając zaledwie dwanaście lat ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium w klasie Laury Palmieri, uczennicy wielkiego pianisty Artura Benedettiego Michelangelego. W wieku siedemnastu lat ukończyła z wyróżnieniem rzymską Akademię S. Cecilia pod kierunkiem Sergio Perticaroli. Koncertowała m.in. w ramach Projektu Marthy Argerich w Lugano, na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju i na Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie. Ze Śląską Orkiestrą Kameralną w Łańcucie zagrała Koncert fortepianowy G-dur Giuseppe’a Cambiniego, XVIII-wiecznego włoskiego kompozytora, o którym jedna z legend głosi, iż porwanego z narzeczoną przez piratów wykupili z niewoli… melomani. Bardziej pewne jest, że odegrał ważną rolę w rozwoju formy kwartetu smyczkowego we Francji i że podczas Rewolucji Francuskiej pisał pieśni dla rewolucjonistów.
W interesująco zestawionym programie śląskich kameralistów i Massimiliana Caldiego znalazły się również: utwór zamówiony przez Festiwal w Salzburgu w 1937 r. – Wariacje na temat Franka Bridge'a op. 10 Benjamina Brittena, które są wzruszającym i muzycznie bardzo ciekawym hołdem kompozytora dla jego nauczyciela oraz Koncert na smyczki Nino Roty. Od 2011 roku, stulecia urodzin kompozytora, Massimiliano Caldi konsekwentnie i z powodzeniem stara się zwrócić uwagę melomanów, że Nino Rota był twórcą nie tylko muzyki filmowej (La Strada, Słodkie życie, 8 i pół, Ojciec chrzestny).

30 maja 2014, piątek godz. 19
Sala balowa Muzeum - Zamek w Łańcucie