Z łowczynią skrzypcowych nagród

Po  Śląskiej Orkiestrze Kameralnej inaugurację 69. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego na piątek 20 września w sali koncertowej Akademii Muzycznej wyznaczyli symfonicy i artyści przygotowanego przez Jarosława Wolanina Chóru FŚl. Pod mistrzowską batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wykonają wielką Symfonię psalmów Igora Strawińskiego, będącą w zasadzie zespołem utworów skomponowanych do tekstów różnych psalmów oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego. Dziś to jeden z najczęściej grywanych koncertów skrzypcowych, ale Leopold Auer zrezygnował z jego prawykonania, uznając utwór za „niewykonalny”. Podjął się pierwszego wykonania zachwycony utworem inny rosyjski wirtuoz, Adolf Brodski. L. Auer kiedy opanował spiętrzone trudności przyczynił się do ostatecznego sukcesu dzieła.
W Katowicach zmierzy się z nim nie byle kto, bo triumfatorka XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, utalentowana Koreanka Soyoung Yoon, która wcześniej zdobywała też laury tak prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie, jak
w Indianapolis (2010), Królowej Elżbiety w Brukseli (2009) oraz Piotra Czajkowskiego w Moskwie (2007).

20 września 2013, piątek godz. 19.00 A
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Z łowczynią skrzypcowych nagród
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Soyoung Yoon – skrzypce (laureatka I nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego)
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Igor Strawiński – Symfonia psalmów
Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35

ZAGADKA DLA MELOMANÓW

Czy skomponowano kiedykolwiek utwór dla młodego słonia?

a)Nie. Skomponowane dla słonia nazwał napisane w 1865 roku Charaktiernyje tancy Piotra Czajkowskiego jego szczególnie napastliwy krytyk Cezar Cui.

b)Tak. Dla młodego słonia i dla zarobku Igor Strawiński w 1942 roku skomponował Polkę cyrkową. Zamówił ją znany amerykański cyrk Barnum & Bailey do programu, w którym miał się pojawić krótki balet słoni, ze słonicą dosiadaną przez Wierę Zorinę, żonę George’a Balanchine’a.

c)Igor Strawiński odrzucił zamówienie na utwór do występu 50 słynnych słoni z pięknymi dziewczętami, kiedy dyrektor Barnum & Bailey nie zgodził się, by na cyrkowym afiszu zamiast nazwiska kompozytora mógł się pojawić jego pseudonim. Dla własnej zabawy skomponował później Polkę cyrkową.