F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

Z EWĄ URYGĄ - GOSPEL SYMFONICZNIE

Ewie Urydze już drugi sezon zawdzięczamy filharmoniczny cykl The Meeting Classic & Jazz. Najbliższy koncert z tego cyklu przyniesie nam w niedzielę 12 marca gospel w innym wymiarze muzycznym. Zapraszamy.
Gospel to jeden z czterech gatunków negro spirituals – religijnych pieśni Murzynów amerykańskich, tworzonych od ok. XVIII wieku przy ich zetknięciu z religijnymi ceremoniami i liturgią Kościołów chrześcijańskich. Pieśni ewangeliczne – Gospel Songs wywodzą się z brytyjskiej hymnodii i tzw. pieśni revival camp meetings (spotkań-obozów odrodzenia religijnego). Stały się najpopularniejszym rodzajem pieśni religijnych w Stanach Zjednoczonych i wpłynęły na ewolucję jazzu w kilku jego historycznych fazach. Choć są pieśniami kongregacji, mają też swych słynnych solistów, jak Mahalia Jackson czy Aretha Franklin.
Publiczność kompozycje gospel kojarzy zazwyczaj jako pieśni wykonywane przez chór, sekcję rytmiczną i często solistę. Jak zapewnia Ewa Uryga, tym razem symfoniczny charakter nada tym utworom obecność orkiestry, która dodaje niesamowitego kolorytu, nie ujmując pozytywnemu i energetycznemu przekazowi, jaki zawsze towarzyszy tego rodzaju koncertom. W programie znajdą się popularne pieśni gospel w niecodziennym symfonicznym opracowaniu Dariusza Zbocha, między innymi: I love the Lord, Shine Your Light, I believe I can fly, I give You a Praise czy Oh Happy Day. Będzie też można usłyszeć dwa utwory z filmu Żona pastora (The Preache’s Wife), w którym główną rolę zagrała Whitney Huston.
Z filharmonicznymi symfonikami pod batutą Mateusza Walacha i Ewą Urygą wystąpi w tym koncercie trio, jakie tworzą Bogusław Kaczmar (fortepian), Dariusz Ziółek (gitara basowa) i Łukasz Zając (perkusja).

 12 marca 2017, niedziela godz. 17.00 [T] [S] [J]

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
The meeting classic&jazz: I give you a praise – gospel symfonicznie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mateusz Walach – dyrygent
Ewa Uryga – wokal, kierownictwo artystyczne
Trio w składzie:
Bogusław Kaczmar – fortepian
Dariusz Ziółek – gitara basowa
Łukasz Zając – perkusja
Program:
1. Praise You
2. I’m lost without You
3. I give up
4. Shackless
5. I love the Lord
6. Tomorrow
7. I do, I do

przerwa
1. Shine Your Light
2. I believe I can fly
3. Brand new me
4. I give You a Praise
5. Some day we all be free
6. Oh Happy day
7. Somebody bigger than you and me…

Aranżacje: Dariusz Zboch

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: