ZWIERZĘTA SYMFONICZNIE

Dla najmłodszych przygotowaliśmy przedpołudniową niedzielną propozycję muzyczną 23 sierpnia. Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Roberta Kabary wykona dwa utwory symfoniczne – Piotrusia i Wilka Sergiusza Prokofiewa oraz Symfonię dziecięcą C-dur Hob. II:47 Josepha Haydna (przypisywaną również ojcu Wolfganga Amadeusa Mozarta, Leopoldowi).
Piotruś i Wilk to bajka symfoniczna, której towarzyszy recytacja. Tę rolę powierzono Mateuszowi Znanieckiemu, absolwentowi łódzkiej PWSFTviT, aktorowi Teatru Śląskiego. Współpracuje też m.in. z Teatrem WARSawy, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej oraz Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie. Otrzymał Laur Dembowskiego za rolę Iwana Bezdomnego i Reżysera w przedstawieniu Mistrz & Małgorzata story (reż. R. Talarczyk), a także Złotą Maskę za tytułową rolę w przedstawieniu Amadeusz (reż. R. Talarczyk) w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Studiuje reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim. Działa również jako reżyser i scenarzysta – jego film Popatrz (2011) nominowany był do nagrody w Konkursie Filmów Amatorskich i Niezależnych.
Piotruś i Wilk opowiada o chłopcu, który swoim sprytem przechytrza wilka zagrażającego gospodarstwu pod lasem, w którym mieszka Piotruś z dziadkiem. Libretto oparte jest na rosyjskiej baśni ludowej.
Symfonia dziecięca może zachęcić tym, że instrumenty naśladują śpiew ptaków, odgłosy zwierząt. Dużą rolę mają w niej instrumenty perkusyjne oraz zabawki. Złożona jest z trzech części: Allegro, Menuetto i Presto.

23 sierpnia 2015, niedziela g. 11.00
Sala koncertowa im. Karola Stryji